Yat Elektriği Nasıl Olmalıdır?

Yazan vegatechenergy Kategori Genel

Yat elektriği nasıl olmalıdır sorusu bir yat sahibi olan insanların merak ettiği sorulardan biridir.

Deniz tutkusu olan insanların kendilerini en konforlu hissettikleri yer tekneleri ve yatlarıdır. Teknelerin ve yatlarının ömrünü daha fazla uzatmak için gerekli tadilatları ve bakımları da kesinlikle aksatmamak gerekir. Bu nedenle ihtiyaçları göze alarak planlama yapmak en doğru hareket olacaktır. Elektrik sistemlerinde bağlantı ekipmanlarının en hassas parçası kablolardır. Bu ekipmanlar sırasıyla bağlantı uçları, anahtarlar, sigorta ve rölelerdir.

Yat elektriği nasıl olmalıdır sorusunda öncelikle elektrik enerjisinin öneminden bahsedelim. Elektrik enerjisi teknelerde ve yatlarda navigasyon cihazları, haberleşme cihazları, aydınlatma, müzik video sistemleri, buzdolabı kullanımı için gereklidir. Sonuç olarak bu sistemlerin sorunsuz çalışması için yeterli olan elektrik enerjisinin sağlanması ve depolanması gerekir. Her ne kadar modern yatların içi olası nemden korunmuşsa da elektrik ekipmanlarının marin ortama uygun olması, donanımın iyi yapılması ve periyodik bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir. Aksi durumda elektrik sistemi kısa sürede yıpranır ve problem yaratmaya başlar.

Elektrik tesisatında hayatinizi tehlikeye atacak parçaların zarar görme ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Bütçenize göre marin tipi kablolar, bakır kaplamalı bağlantı uçları, muhafazalı sigorta ve röleler kullanılmalıdır. Dahası yatın kalbi diyebileceğimiz akünün de performansının yüksek olması sizin için oldukça faydalı olacaktır. Böylece deniz yolcuğunuzun kalitesi artacak etrafınızdaki güzelliklerin tadını daha rahat çıkaracaksınız.

Yat elektriği nasıl olmalıdır sorusunda teknelerimiz ve yatlarımızda kullandığımız aküler oldukça önemlidir ve hayati önem taşıyabilir. Genellikle teknelerimizde ve yatlarımızda otomotiv tipi marş akülerinden faydalanılır. Oysaki daha sonra karşılaşacağımız gibi bu tip aküler yatta kullanmak için en uygun aküler değildir. Bu tip marş aküleri yalnızca marşa basıldığında yüksek akım üretecek şekilde tasarlanmıştır. Bir otomobilde motor çalıştıktan sonra akünün görevi biter ve ondan sonraki elektrik üretimini alternatör sağlar. Aynı şekilde bu tip aküler yatta da marş için kullanılırlar. Ancak aynı zamanda otomobilden farklı olarak yatta motor çalışmıyorken de saatler boyunca elektrik donanımını beslerler. Bu yüzden yatlarda akü seçimi çok önemlidir.

Elektrik enerjisi genel olarak akümülatör ve/veya akümülatör gruplarında depolanır. Yatlarda kullanılan akülerin hemen hemen tamamı kurşun asit tipi akülerdir ve bunlar bayağı ağır cihazlardır. Bu yüzden yatta mümkün olduğu kadar aşağıya, sintineye yakın konumlandırılmalıdırlar.

Yatlarınızda sağladığınız elektriğin kalitesi de çok büyük bir önem taşır çünkü olası bir arıza durumunda ya da bakımı yapılmayan elektrik sistemlerinde çıkan bir sorunda yangın riski çok fazladır ve hayatınız fazlaca tehlikeye girmiş olur.

 

Tesisat ve Kablolar

Yat elektriği nasıl olmalıdır sorusunda tesisat işlemi çok önemlidir ve ustasının en iyi malzemeleri kullanarak yapması gerekir. Yatınızın bütün elektrik tesisatında üzeri iki kat izolasyon kaplı, içinde çoklu tel bulunan kalay kaplı bakırdan yapılmış marin kablolar kullanılmalıdır. Elektrik tüketen araca gücün tamamıyla gitmesi için kablo çapı yeteri kadar kalın olmalıdır. İnce kablolar elektrik akımına hem daha fazla direnç göstererek voltajın düşmesine dolayısıyla da aracın arızalanmasına hem de aşırı ısınma sonucu elektrik kontaklarına yol açarlar. Kabloların geçeceği yolların sıcaktan, deniz suyundan ve yağdan uzak olacak şekilde planlanması şarttır. Bu iş için yapılmış kablo kanallarının kullanılması oldukça gereklidir. Kablo bağlantılarında aynı zamanda deniz araçlarında kullanılmak üzere tasarlanmış olan kalay kaplı marin tipi soketlerin kullanılması önerilir. Bazı zamanlar özellikle kablo bağlantı noktaları ve pano bağlantılarını kontrol etmek gereklidir. Herhangi bir paslanma, çürüme ve küflenme görülürse bu soketler acil olarak değiştirilmelidir. Kablo eklemek için de terminal bağlantılarını kullanmalısınız. Özellikle akü kutup başları temiz tutulmalı, arada sıcak su ve ince zımparayla iyice temizlenmelidir.

Yatlarda Kullanılan Aküler

Yat elektriği nasıl olmalıdır sorusunda bir diğer önemli faktör de akülerdir. Genellikle tüm yatlarda kurşun asitli olduğu bilinen 12 veya 24 voltluk aküler vardır. Akünün amper/saat kapasitesinin yatın ihtiyaçlarına uygun olması şarttır. Yatlarda çoğunlukla iki tip akü kullanılır. Bunlardan biri sadece marş aküsü olarak kullanılırken diğeri yatınızın ihtiyaçlarını karşılar. Aküler yerlerine çok iyi sabitlenmelidir. Olası bir asit kaçağına karşı önlemli olmak gerekir. Aküler motor bölmesine konulmuş ise bu bölmenin çok iyi havalandırılması gerekir. Şarj sırasında çıkan hidrojen gazının birikmesi tehlikeli olabilir. Akülerin elektrolit seviyeleri devamlı olarak kontrol edilmeli, plakaların ortaya çıkması durumunda saf su eklenmelidir. Yatınızdaki akünün şarj seviyesini gösteren basit bir bomemetre bulundurabilirsiniz. Akülerin uzun süre şarjsız kalması bozulmalarına yol açabileceğinden mümkünse ayda bir şarja bağlanmaları gerekir.

Yat elektriği nasıl olmalıdır sorusunda akü kullanımı en değerli parçadır ve en kullanışlı aküyü seçmek gerekmektedir. Çünkü olası bir akü sorununda deniz ortasında büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Bu nedenle yatınıza yaptırdığınız akünün en iyisi olup olmadığını iyice kontrol etmelisiniz.

Genellikle kullanılan kurşun asitli aküler deniz şartlarına yeteri kadar uygun olmadığı için performansları düşüktür. Marin tipi akülerin performansı daha yüksektir. Bu akülerde oluşacak gazlar için hava kanalı kullanılmıştır. Marin akülerinin de en iyisi de jel akülerdir. Gaz sorunu olmayan diğer akülere göre fiyatı biraz daha yüksek olan bu akülerin şarjı uzun süre gider.

Marin aküler tam bakımlıdır. Darbeye, sarsılmaya ve hava sıcaklığındaki değişimlere karşı dirençlidir. Aşırı soğuk veya aşırı sıcak havalardan marin akünün performansı olumsuz etkilenmez. Diğer akülere kıyasla daha uzun bir kullanım ömrüne sahiptir. Bu sebeple denizcilikte yoğun olarak marin akü kullanımı tercih edilir.

Yat elektriği nasıl olmalıdır sorusunda akü tercihinin önemini vurguladık. Akü kullanımında ve bakımında da oldukça dikkatli olmanız gereklidir. Akü içindeki elektrolitin dışarı sızımını engellemek için akü kasasının altına mutlaka bir kap konulmalıdır. Akünün üstüne bir cisim düşmesi ihtimaline karşı da tedbir alınmalıdır.

Yorum Bırakın