Orta Gerilim Şebekeleri Periyodik Bakımları

Orta Gerilim Şebekeleri Nedir?

Orta gerilim şebekeleri 1000 volt (l kV) ile 35 000 volt (35 kV) gerilimler arasındaki şebekelerdir. Bu şebekeler yüksek ve çok yüksek gerilim şebekeleri ile alçak gerilim şebekelerinin birbirine bağlanması işleminde kullanılır.Yüksek gerilimlerin direkt olarak abonelere verilmesi izolasyon ve güvenlik açışından uygun değildir.Bu sebeple yüksek gerilimler uygun değerlere indirilerek orta gerilim şebekelerine bağlanır.Orta gerilim şebekeleri küçük şehirler ve sanayi bölgelerine elektrik enerjisinin taşınmasında kullanılır.Orta gerilim şebekeleri şehirlerin girişindeki dağıtım trafolarına bağlanır.Buradan abonelere dağıtılır.Türkiye’de kullanılan orta gerilim şebekelerinde 10, 15 ve 33 kV’lik gerilimler kullanılmaktadır.

Orta gerilim şebekelerinde kullanılan enerji nakil hatlarının
(ENH) uzunluğuna göre hat gerilimi tespit edilir. Buna göre şu genellemeyi yapabiliriz. 10
km’ye kadar olan uzunluklarda 3 ile 10 kV, 20 ile 30 km arasındaki uzunluktaki hatlarda
10-20 kV, 30 ile 70 km arasındaki uzaklıklarda 20-35 kV’luk gerilimler kullanılması uygun olurken 70 km’yi geçen uzunluktaki hatlarda yüksek gerilimler kullanılmaktadır.

Orta Gerilim Hücreleri

SF6 Gazlı kesicili hava izoleli ve yalıtımlı olup OG/AG Dağıtım merkezlerinde OG Bölümünde ve Trafo merkezlerin de 12 KV ‘ya kadar kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Yük ayırıcısı ve topraklama ayırıcısı arasında bulunan mekanik kilit sayesinde yanlış manevra yapma olasılığı yoktur.

Kumanda kısmı ayrı muhafaza dolap ile röle ve koruma ekipmanlarına sahip olup ön yüzünde kapı kısmında enerji hattını gösteren diyagrama sahiptir.

SF6 gazlı teknoloji, açma-kapama sırasında aşırı gerilimler yaratmadığı için kapasitif ve endüktif akımlar gibi sistemlere zorluk çıkaran akımları, parafudrlara ihtiyaç duymadan başarı ile kesmektedir.