Tarımsal Sulama Elektrik Projesi

Yazan Vegatech Energy Kategori PROJELER

Tarımsal sulama özellikle kırsal kesimlerde tarımsal bölgelerde oldukça önem kazanmaktadır. Tarımda sulama, bitkinin ihtiyaç duyduğu ve yağışlarla karşılanamayan suyun toprakta bitkinin kök bölgesine gereken yer ve zamanda verilmesidir. 

Sulamada esas ilke tarla başına kadar getirilmiş suyun, en az kayıpla bütün tarlaya dengeli bir şekilde yayılmasıdır. 

Çiftçilerimiz tarlalarını sularlarken elektrik enerjisine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu sebeple elektrik enerjisinin dağıtımı tarımsal sulama için büyük önem kazanmaktadır. 

Tarımsal sulama elektrik projesi çizilirken uzman bir destek alınması önem kazanmaktadır. Öncelikle elektriğin nerden nasıl şekilde dağıtılacağı belirlenirken bu durumda proje çizilmesi ve çizilirken de elektriğin topraklanması dağıtımı önemli bir rol oynamaktadır.  

Özellikle kırsal kesimlerde tarımsal sulama ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan dalgıç pompanın elektrik ihtiyacını karşılamak için hazırlanan tarımsal sulama elektrik projesinin hazırlanması ve ilgili dağıtım kuruluşu tarafından onaylatılması hizmetlerini kapsamaktadır. 

YEDAŞ, sürekli ve kaliteli elektrik hizmeti sunmak için dağıtım ve akıllı şebeke sistemlerinde güçlendirme çalışmaları yapmakla birlikte paydaşlarına da elektrik hizmetlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda yol gösteriyor. 

Yetkililer, muhtarlarla yaptığı toplantıda, tarımsal sulama aboneliği şartları, gerekli belgeler ve doğru tarımsal sulama tesisatı yapısı, tarımsal sulama aboneliğinin düzenlendiği yönetmelik ve mevzuatları paylaştı. 

Bağlantı anlaşması yapılan alana ait sayacın başka bir tarlaya taşınmasının kaçak elektrik kullanımı kapsamına girerek suç teşkil ettiği ve cezai yaptırımlarla sonuçlanacağı konusunda uyarıda bulundu. 

Tarımsal sulama abonelerinin, ilgili standart ve şartlara uygun davranmaması halinde para cezası ile karşılaşabileceğinin altını çizdi. 

Abonelik başvurusu için arazi tapu kaydı, onaylı elektrik projesi, ilgili resmi kuruluşlardan alınmış yeraltı suyu kullanma izin belgesi, sulamanın tarımsal amaçlı olduğunu gösterecek bir belgenin gerekli olduğu bilgisini verdi. 

Bu belgeleri hazırlamak ve gerekli mevzuatları yerine getirmek için özel danışmalık ve mühendislik şirketleri bulunmaktadır. 

Bu şirketler ihtiyacınız olan belgeleri ve planları hazırlayarak sizin için bir tarımsal sulama elektrik projesi çıkarmaktadırlar. Bu sayede de elektrik izni almanız çok daha kolay bir hale gelecektir. 

S.S.S

Tarımsal Sulama Elektrik Projesinde Güncel Standart ve Mevzuatlara Uyulur mu?

İlgili ve güncel standartlar, ilgili Bakanlıkların mevzuatlar ile dağıtım şirketinin tüm standartları baz alınarak proje hayata geçirilir.

Tarımsal Sulama Elektrik Projesi Standart mıdır?

Güncel mevzuat ve standartlara uyum şarttır. Tarımsal sulama ihtiyacının kapasitesi, tarla – arsa – arazi büyüklüğü, ihtiyacın kapsamına göre elektrik projesi değişir. Özetle bu kriterler baz alınarak çizilir ve uygulanır. Her tarımsal sulamada proje aynı tutulmaz.

Tarımsal Sulama Elektrik Projesi Çizilmeden Kullanırsam Cezası Var mıdır?

Tarımsal sulama aboneliği ve projesi olmayan kuruluşlara ilgili kuruluşlarca para cezası ve ek hukuki yaptırımlar mevcuttur.

Kaynakça:

http://www.eko.re/en/news/16/61/EkoRE-Video-PV-Powered-Agricultural-Irrigation-Project

http://www.agrifoodscience.com/index.php/TURJAF/article/view/2542

 

Yorum Bırakın