Sanayi Tipi Elektrik Taahhüt

Yazan vegatechenergy Kategori Genel

Elektrik taahhüt uygulaması, hayatın her noktasında önümüze çıkan elektrik için verilen bir süreyi ifade etmektedir.

Elektrik bilindiği üzere hayatın her aşamasında kullanılan bir buluştur. Bu sebepten dolayı da hem evlerde hem de iş yerlerinde elektrik hizmeti satın alınmaktadır. Sanayi tipi elektrik ise iş yerleri için kullanılan elektrik tipidir ve bu elektrik taahhüt biçiminde alınmaktadır. Sanayi tipi elektrik taahhüt ile ilgili soruları yanıtlamadan önce elektriği anlamak gerekmektedir.

Elektrik Nedir?

Bilindiği gibi elektrik taahhüt konusunu konuşmadan elektriğin ne olduğunu anlamak gerekmektedir. Elektrik; bir akımın elektronlar yardımıyla serbest bir ortam içerisinde çekim gücüyle belli bir noktaya doğru hareket etmesiyle oluşan enerjiye denmektedir. Bilindiği gibi elektrik akımı ile voltaj oluşturarak elektrik çalışması sağlanmaktadır. Cisimler, moleküllerden oluşan birimleri olarak ifade etmektedir. Bir cismin parçalara ayrılması özelliğini veren en küçük birimin atom ya molekülleri oluşturduğu da bilinmektedir.

Atomlarda ise, merkezinde bulunan çekirdek ve etrafında birçok elektron ile oluşum söz konusudur. Bu atomların haricinde bulunan elektronlar; manyetik alan, ısı ve kimyasal bir takım reaksiyonlar ile yörüngelerden kopma yaşamaktadırlar. Bu kopma sonrasında serbest olarak bürünmeleri gerçekleşmektedir. Serbest olan elektronlar sayesinde oluşan enerji hareket etmesi elektriği meydana çıkartmaktadır. Bu bir anlamda elektrik akımının voltajı oluştururken serbest elektronların bunlardan yararlandığı anlamını ifade eden bir bilgidir.

Elektrik akımı; serbest elektronların bir iletken kesitini iç kısmından geçmesi durumuna denmektedir. Bu iletken maddelerin içerisinde elektrik akması anlamına gelmektedir. Amper; elektrik akımının birim olarak adlandırılan kavramdır. Elektrik akımından bir devreden akması için devrenin kapalı devre olması bir gereklilik durumudur. Devrede açıklık olduğu durumda serbest elektronlar alandan geçemezler ve elektrik akımın oluşması da gerçekleşemez.

Sanayi Tipi Elektrik Nedir?

Sanayi tipi elektrik taahhüt konusu konuşulmadan ne olduğunu bilmek de önemlidir. Bu sebeple çeşitli araştırmalara da girilmektedir. Sanayi elektriği ya da diğer ismiyle üç fazlı elektrik, yüksek güç seviyeleri için kullanılan bir elektrik besleme sistemidir. Konutlarda kullanılan mono fazlı, yani bir fazlı elektrikten farklı olan üç fazlı elektrik, oldukça yüksek değerlere sahip bir elektrik türü olmaktadır. Faz; elektrik iletim hatları üzerinde gerilim taşıyan ve bağımsız bir yapısı olan enerji dalları olarak tanımlanabilmektedir.

Bir fazlı elektrik ya da konut elektriği, 220 volt gerilim tipi olarak bilinen ve 50 hz frekansa sahip olan bir elektrik beslemesi sistemine denmektedir. Üç fazlı olan ise ülkemizde sanayilerde kullanılan, 380 volt gerilime sahip olan elektrik beslemelerine verilen isim olmaktadır.

Sanayi tipi elektrik taahhüt uygulaması asıl olarak konut tipi elektrik ile benzemekle birlikte bir takım farklılıkları da bulunmaktadır. Konut elektriği sistemlerinde, manyetik alan içinde dönmekte olan bir adet bobin bulunmaktadır. Fakat sanayi tipi elektrik sistemlerinde üç adet bobin yer almaktadır. Buradaki bobinler 120 derecelik açı ile alana yerleştirilmiş olup bu biçimde çalışmaktadır.

Bir fazlı konut tipi elektrik sistemleri bünyesinde bulunan güç, genel olarak dalgalı bir yapıdayken, üç fazlı sanayi elektrik taahhüt sistemlerinde daha düzgün bir durum söz konusudur. Bu sebeple sanayi tipi elektrik sistemlerinde söz konusu motorların momenti, tek fazla konut tipi elektrik sistemlerine oranla daha düzgün biçimdedir. Ayriyeten üç fazlı sanayi elektriği sistemlerinin verimleri de tek fazla konut elektrik sistemleri göre daha yüksek seviyelerdedir. Zira sanayi tipi elektrikten, üç tane kaynağı vardır. Bu üç kaynak kullanımı, bir fazlı kaynak kullanılan konut elektrik sistemlerine göre daha az etkin kullanılmasını gerektiren bir unsurdur.

Aslında bakıldığı vakitte sanayi tipi elektrik üretiminde kullanılan motorlar, konut elektrik üretiminde kullanılan motorlara kıyasla daha basit yapıdadır. Ayriyeten daha az bakım gerektirmektedirler. Konut tipi elektrik sistemlerine güç, bir iletkenden akarken, sanayi tipi elektrik sistemlerini güç akımı için üç tane farklı iletken söz konusudur. Bu üç farklı iletken bulunan sistem, toplamda dört kablodan oluşturulmuştur.  Bu sebepten ötürü de konu tipi elektrik istemlerin göre daha karmaşık ve zordur. Sanayi tipi elektrik taahhüt uygulaması kolaylıkla anlamlandırılabilen ve kullanılabilen bir elektrik örneği değildir.

Sanayi Tipi Elektrik Nasıl Alınmaktadır?

Sanayi elektriği almak için yapılması gereken, sıradan bir elektrik abonelik başvurusunda bulunmakla son derece benzer uygulamalar söz konusudur. Ancak konut tipi elektrik başvurusundan farklı olarak, burada sanayi sicil belgesinin başvuru dilekçesi ile beraber sunulması gerekmektedir. Ayriyeten kapasite raporu daha, başvuru dilekçesi ile sunulması gereken bir diğer belge olarak bireylerin karşısına çıkmaktadır. Bunları sunmasıyla beraber elektrik başvurusu sanayi elektriği olarak alınmış kabul edilecek ve buna uygun karar sağlanacaktır. Elektrik birim fiyatı, iki tür elektrik sistemi için aynı olsa da, sanayi tipi elektrik sisteminin bakımı, korunması ve sağlanması konut tipi elektriğe nazaran daha rahattır. Bu nedenden dolayı da sana ait bir elektrik sistemi şartları sağlayan kişiler bu elektriği kullanmaktadır.

Sanayi Tipi Elektrik Almak İçin Gerekenler

Sanayi tipi elektrik taahhüt uygulaması için başvuru yapmak gerekmektedir. Bu başvuru için de gereken adımlar bulunmaktadır. Sanayi tipi elektrik için başvuru yapabilecek bireyler; imza da yer alan işletmenin sahibi ya da sahipleri ve yetkili ya da vekil olan kişidir. Sanayi tipi elektrik için başvuruda dijital kanallar üzerinden yapılmak istenebilmektedir. Bunun için online işlem merkezleri ya da mobil uygulamalar kullanılır. Yine müşteri hizmetleri ile iletişim kurarak da başvuru yapmak mümkündür. Başvuru için gerekli bilgi ve belgeler söz konusudur.

Gereken bilgiler; hesap veyahut sayaç numarası, kimlik belgesi, vergi levhası, ticaret sicil memurluğunun adı – numarası mersis numarası, ticaret sicil memurluğunun adı ve imza sirküleridir. Gerekebilecek belgelerse; elektrik aboneli için noter onaylı vekaletnamenin aslı, kira kontratı ya da tapu, poliçe gerekmektedir. Sanayi tarifesinden yararlanabilmek için sanayi sicil belgesini dilekçe ile birlikte ibrazı kesin olarak gerekmektedir.

Yorum Bırakın