Renk Sıcaklığı Seçimi

Yazan vegatechenergy — Kategori Genel, MİMARİ — 22 Eylül 2017

22

Eyl
2017

Renk Sıcaklığı Seçimi

Renk sıcaklığı Kelvin olarak ifade edilmektedir.

Güneşin parlak mavi ışıklarının etkili olduğu yaz dönemlerinde gün ışığının renk sıcaklığı soğuk beyaz olarak tanımlanmaktadır. Mum ışının verdiği turuncu-sarı yada amber rengi ışık sıcak beyaz olarak olarak adlandırılmaktadır. Yapay ışık kaynaklarında renk sıcaklığı genellikle 2500 ile 8500 kelvin derece aralığındadır.

Sıcak Beyaz Işık (2500-3300 Kelvin)

2500-3300 kelvin renk sıcaklıkları “sıcak ışık” olarak kabul edilir. Sıcak ışık genellikle parlak soğuk ışığa göre daha yumuşak, iyi bir görüş ve rahat bir atmosfer sağlar. Genellikle yatak odaları ve yaşam alanlarında kullanılır.

Doğal Beyaz Işık (4000-4500 Kelvin)

Sıcak ışık rengi evlerde genel kabul görmesine rağmen, doğal beyaz ışıkta tercih edilebilmektedir. Doğal beyaz ışık 4000-4500 Kelvin renk sıcaklığındadır. Yeşil, beyaz ve mavi tonlarla dekore ortamlarda doğal beyaz ışık tercih edilir. Kişilerde ve çalışanlarda enerjik ve ferahlatıcı bir ruh hali yarattığı için ofis ve ev-ofislerde tercih edilir.
Aynı zamanda, 4000 – 4500 Kelvin renk sıcaklığındaki ışık detay görmemizi destekler ve nesnelerdeki kusurları daha kolay görmemizi sağlar. Bu sebeple temizliğin önemli olduğu yerler, makyaj odalarındaki aydınlatmalarda faydalıdır.

Soğuk beyaz ışık (5000-6500 Kelvin)

Teknik olarak bakıldığında 5000 – 6500 Kelvin ışık yaz güneşinin Kelvin derecesidir. Çalışma ortamlarında soğuk beyaz ışık iş verimliliğini artırabilir, konutlar dışında ofislerde, garajda, mücevher mağazasında, deri ve ayakkabı mağazalarında, gümüş objelerin sergilenmesinde, spor alanlarında kullanılır.

Psikolojik olarak sıcak beyaz ışığın ortam sıcaklığını 1 – 2 derece daha yüksek hissettirdiği bilinmektedir. Buna bağlı olarak, satış istatistiklerine göre kuzey ülkelerde daha çok sıcak beyaz, ekvator bölgesine yaklaştıkça soğuk beyaz ışık tercihleri artmaktadır.

 

 

Yorum Bırakın