Pedestal

Yazan vegatechenergy Kategori Genel

Pedestal

Pedestal heykel ve sütun tabanının diğer adını belirtmektedir. Sütun esas temeli barındırmaktadır. Lakin limanlardaki sistem farklıdır ve sütunu ifade etmemektedir.

Pedestal Nedir

Pedestal aslında limanlarda bağlı halde duran yatlara ya da teknelere su, ısınma ve elektrik gibi hizmetleri barındırmaktadır. Bu hizmetler elbette limana bağlı halde duran tekneler için oldukça işlevli bir araçtır. Elbette bu servisten faydalanabilmenin de çeşitli yolları bulunmaktadır. Bunlar arasında internetten uygulama üzerinden insanlar pedestal cihazlarını aktif hale getirebilir ve kullanmaya başlayabilmektedir. Limanda çalışan insanlardan bilgi alarak da bu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Bulut tabanlı sunucular sayesinde birçok teknenin ihtiyaçlarına çözüm olan pedestal sistemleri günümüzde birçok limanda hizmet vermektedir.

Uzaktan izleme sistemleriyle beraber de elektrik ve su ihtiyacı daha limana gelmeden kontrol edilebilmektedir.Pedestal ne demek diye soracak olursanız kısaca teknelerin temel ihtiyaçlarını yöneten sistem olarak görebilirsiniz. Buradaki en büyük olanak iste elektrikten mahrum kalmama ve temiz su ihtiyacını karşılayabilme olanağıdır. Günlerce denizlere açılmadan teknesinde yaşayan insanlar için elbette bu kaçınılmaz bir fırsat ve ekonomik olarak rahatlıktır. Tüketilen enerji ve su miktarı uygulama üzerinden hesaplanarak ne kadar kullandıysanız internet üzerinden de faturasını ödeyebilirsiniz.

Pedestal Yazılım Özellikleri

Pedestal içerisinde bulunan akıllı kart okuyucular sayesinde mobil olarak sahip olabileceğiniz hizmeti kapsar. Aynı zamanda mobil olarak bu hizmete sahip olunabildiği gibi kablosuz özelliği sayesinde nerede olursanız olun tekneniz için kontrol sağlayabilirsiniz. Aça kapama ve para yatırma özelliklerini de içinde bulunduran bu yazılım, kredi kartı ile online ödeme yapma işlemini de beraberinde getirir. Birden fazla dil seçeneği ile hangi dili biliyor olursanız olun bu hizmetten faydalanabilmenizi sağlar. Türk yazılımcıları sayesinde de bu işlem şu an çoğu marinada uygulanabilmekte ve geliştirilebilmektedir.

Aynı zamanda bu işlemler günümüzde sadece limanlarda da değil kamp alanlarında da uygulanmaktadır. Kamp yapan insanlar için de çok büyük lüks sağlayan bu işlem her zaman kurtarıcı görevindedir. Şu anda da liman yönetmeliklerinde her limanda pedestal bulunmasına ilişkin madde bulunmaktadır. Bu insanlara kaliteli hizmet sunabilmenin de ekstra bir yoludur. Pedestal marina içerisinde herkesin ulaşım sağlayabileceği ve güvenle tercih edebileceği bir hizmet sektörü olarak da değerlendirilebilir. Aynı zamanda elbetet pedestal hariç de belirli koşulların limanlarda sağlanması gerekir. Örneğin tuvalet, duş, çamaşırhane, sağlık ve gıda ihtiyaçları için marketler vb. Bu alanların sağlanmasının sebebi ise bazı insanların ev gibi teknede yaşıyor olmasıdır. Pedestal nedir inşaat ile mi limana yerleştirilir derseniz böyle bir şey mümkün olmamaktadır.

Teknede Yaşam Kolay mı

Pedestal temel ihtiyaçların sağlamakta harika bir hizmet yoludur. Peki insanlar teknede yaşamı neden seçer ve bu yaşam kolay mıdır? Yaşanan depremler aslında tekne yaşamının artmasındaki etkenlerden birisidir. İnsanların yatırım olarak tekne satın alma sebebi gelecek zamanlar için evleri yıkılsa da teknede yaşama hazır olmaları için olabilmektedir. Hem de kafa dinleyecek bir ortam oluşturmak yine tekne yaşamını istemelerine sebep olmaktadır. Bu ortamlarda yine en büyük rahatlık limanlarda ulaşılabilir her ihtiyacın bulunmasıdır. Gıdadan sağlığa kadar çoğu ulaşılması gereken acil durumlar için limanlarda gerekli önlemler alınmaktadır.

Bu sebeple şehir merkezinin boğucu olmasından sıkılan insanlar da elbette tekne yaşamının cazibesine kapılmıştır. Son günlerde bu sebeple tekne fiyatlarındaki artış da durdurulamamaktadır. Arz talep meselesi olan bu sektörde de insanlar tekne satın almaya meyilli olduğu zaman fiyatlar da ona oranlar artmıştır. Tamamen lüks bir yaşamdan oluşan tekne yaşamında belirli bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Karavan almak gibi olan bu lüks kültüründe önemli olan yaşam şeklinizi değiştirirken aynı zamanda normal hayata uyum sağlayabilmenizdir. Pedestal fan da aynı zamanda bu uyum sağlamanıza katkıda bulunmaktadır.

Yerli ve İthal Pedestal Türleri

Pedestal türleri de kendi içinde ayrılabilmektedir. Yerli ve ithal olanlar elbette birbirinden değişik yazılımı içerebilmektedir. Yerli üretim olan pedestallerde deniz şartlarına uygun olması için paslanmaz ve alaşımlı aliminyum ile üretilmektedir. İthal olan pedestal türlerinde ise plastik ve crn maddesi kullanılmaktadır. Sistem içerisine ön ödeme yapmak gerekir lakin yerli üretimlerde kullandığın elektrik ve su hizmetinin ay sonu ödemesi yapılabilmektedir. Türkiye koşullarında genellikle yerli pedestal kullanımına önem verilmektedir.

Bu bağlamda türk mühendisleri de yoğun bir şekilde çalışır ve her liman için pedestal üretimini sağlar. Örneğin bir liman içerisinde altmış beş tane pedestal olabilmektedir. Bu sebeple en önemlisi pedestalin kullanılacağı alanda kaç tane tekne olabileceği ve limanın büyüklüğüdür. Bu detaylara dikkat edilir ve ona uygun olarak pedestal kullanılır. Aynı sistem elbette pedestal kamera ile karıştırılmamalıdır.

Pedestal Sistemi

Pedestal sistemi içerisinde bulunan ayrı ayrı sayaçlar ve elektrik kutuları vardır. Tüm liman boyunca da su tesisatı döşenmektedir ve bu sayede sayaçlardan fatura kesilebilmektedir. Bazı marinalar ve limanlar ekstra büyük olabildiği için onlara ayrı olarak trafo da gerekli görülebilmektedir. Pedestal sistemleri limanlarda göz önünde olduğu için dış hasar almaya açıktır ve bu sebeple de maliyeti masraflı olabilmektedir.

Bazı limanlarda bu sistem de bir isyan sebebi olabilmektedir. Sebebi ise pedestal maliyetli bir işlem olduğu için alınan fiyatlar da dudak uçuklatıcı cinsten olabilmektedir.Dört tekneye bir adet pedestal kutusu düştüğünü düşündüğümüzde de fiyatların oldukça uçuk olduğu da tahmin edilebilmektedir. Birçok insan bu sebeple de yat veyahut tekne almaktan vazgeçmiş olabilmektedir. Lakin parayı dert etmeyen ve lüks insanı olan kişiler için bu fiyatlar da gayet makul olabilmektedir. Liman ile sözleşme yapmadan önce limanın fiyatlandırmalarını iyice öğrenmek ve ona uygun olarak kendinize bir liman seçmek en mantıklısı olacaktır. Pedestal ile de bu şekilde liman içerisinde temel ihtiyaçlar giderilebilmektedir.

 

 

 

 

Yorum Bırakın