Pedestal Servis ve Programlama

Yazan vegatechenergy Kategori Genel

Pedestal Servis ve Programlama

Pedestal servis ve programlama içerisinde bulut sistemi önemlidir. Bulut sistemi sayesinde bir depestal sistemine dört kişi bağlanabilmektedir.

Pedestal Özellikleri

Pedestal servis ve programlama özelliklerinden başlayarak anlatmak gereklidir. Kablolu veya kablosuz olarak birçok noktaya ulaşım imkânı sağlayan pedestal sistemi bulunmaktadır. Bu sayede de limandaki en uzak tekne ve yatlara da hizmet sağlanmaktadır. Ayrıca kontrol kumandası ile de telefon üzerinden kontrol sağlanabilmektedir. Yangın alarmları ve güvenlik kontrolleri sayesinde de aynı zamanda hiçbir sorun çıkmadan güvenle dışarı çıkıp gezebilirsiniz. Bu özelliklerinin yanında gece görüş kameralarının takılması da kendi güvenliğiniz için tasarlanmıştır.

Pedestal özellikleri arasında enerji tasarrufu seçeneği bulunması da oldukça tercih edilen özelliklerdendir. Bu kontrolleri kişiye bırakmak da aynı zamanda ekstra bir güven sağlamaktadır. Ön ödeme gerekse dahi fatura tarihinde bu ön ödeme miktarı faturadan düşülmektedir. Aynı zamanda pedestal sistemi içerisinde wifi veyahut bluetooth sistemi de yer almaktadır ve internetiniz olmadığında dahi bu şekilde bağlantınızı sağlayabilirsiniz. Kullanılabilecek olan enerjinin ve suyun da ne kadar kaldığını gösterebilmesi de ayrı bir özelliktir elbette. Pedestal ne demek diye sorulduğunda da bu saydıklarımızın marina içerisindeki bir bütünü denilebilmektedir.  Buradaki pedestal sistemi ile kameralarda kullanılan pedestal çok farklı iki terimdir. Bu terimlerin karıştırılmaması ve marina ile film sektöründeki pedestalin detaylı şekilde anlatılması gerekmektedir.

Pedestal Nedir

Pedestal servis ve programlama içerisinde aynı zamanda tripod kullanımından daha kolaydır. Bu işlemde dev kameraları kaldırmak zor olsa da pedestal sayesinde de taşınabilmektedir. Bu elbette marinalardaki pedestal sisteminden farklıdır. Yukarı ve aşağı hareketleri sayesinde de kullanım açısından da rahatlık kazandırır. Yay sistemi ve hava basıncı kontrol edilebileceği için hareket kabiliyeti de beraberinde gelmektedir. Pedestal kameralarda bulunan en önemli özellik zoom ve netlik kameralarıdır aynı zamanda bu kameraları yönetmek için de kontrol alanı bulunmaktadır. Bu sebeple kontrol edilmesi de kameramanlar açısından daha kullanışlı hale gelmektedir. Lakin ülkemizde pedestal ile hiçbir film çekimi yapılmamıştır ve devlet kanallarında bile tercih edilememektedir.

Pedestal hareketi kullanımı hakkında elbette belirli kurslara gitmek gereklidir ve tam olarak makineyi öğrenmeden kullanmamak gerekmektedir. Türkiye içerisinde maalesef henüz bu kurslar verilmemektedir ve büyük kanallarda dahi pedestal kullanımı yapılmamaktadır. Bu sebeple yurtdışında yaygınlığı görülür ve yurt dışındaki ekipler tarafından dikkat çekmektedir. Bunun asıl sebebi ise arz talep meselesi ve ihtiyaç talebinden gelmektedir. Pedestal üzerinde zoom kamera, bu zoom kamerayı kontrol eden bir sistem, fokuslamak için de bir adet kamera ve cam lensler de bulunmaktadır. Cam lens sistemleri ile de görüntü kalitesi açısından kusursuz bir çekim sağlamaktadır. Bu sebeple film sektöründe de oldukça tercih edilen bir sistemdir. Pedestal kamera bu sebeple oldukça yaygınlaşmaktadır.

Kısa Film Çekenler İçin Temel Kamera Öğretimi

Pedestal servis ve programlama içerisinde temel kamera eğitimi de önemlidir. Aynı zamanda kısa film çeken kişiler için de kolaylık sağlanmış olmaktadır. Pan hareketleri, tilt yani yukarı aşağı çevirme hareketleri, pedestal yani kameranın yerden yüksekliğini ayarlayabilme özelliği bu eğitimler içerisinde verilmektedir. Dolly kamerayı yan tarafa hareket ettirebilme, tracking öne ve arkaya hareket ettirebilme, ark ise kamerayı dairesel hareket ettirebilme özelliği taşır. Kamera sabitken ise netleme ve zoom özelliği üzerinde durulmaktadır. Bu zoom özelliği de ana temayı ve duyguyu daha iyi aktarabilmek için kullanılan yöntemlerden birisidir. Netleme ise bir oyuncuyu ya da ortamda bulunan nesneyi seyirciler dikkat etmesi için kullanılır. Pedestal nedir inşaat sorulması bu alanda cevapsız kalmaktadır.

Örneğin pan hareketini düzgün yapabilmek için hıza da dikkat etmek gerekir ve bu ikisi birbiri ile bağlantılıdır. Film temposu ile aynı anda hızlar ve pan hareketlerine oldukça önem verilir. Akışa etki edebildiği için kurslarda da ağırlıklı olarak bilgisi verilmektedir. Yukarı aşağı çevirme hareketinde kamera sabit olsa dahi bir nesne hakkında detaylı bilgi vermek istendiği zaman odak noktası haline getirebilir. En basit örnekle mekân içerisinden bilgi verilmek ve daha detaylandırmak istendiği zaman bu kamera yöntemi kullanılmaktadır. Pedestal fan ise mekanda uzun boylu bir adamı ayaklarından başına kadar net bir şekilde seyirciye göstermek açısından bilgi verir.

Dolly Hareketi

Pedestal servis ve programlama içerisinde dolly hareketinden devam etmek gerekir. Dolly hareketinde ise kameranın altında bir sürütme sistemi bulur ve bu sistem sayesinde çekim yapıldığında mekân içerisinde yer değiştirmeler kusursuz şekilde gerçekleşir. Kadraj ölçeğinin burada sabit kalması çok önemlidir ve seyirci de sabit duramayan bir görüntüyü izlerken hoşnut olmayabilir. Bu sebeple kameranın altına kurulan tekerlek sistemi ile korkmadan çekim yapılabilir ve bir dakika bile görüntü hatası yapılmamış olur. Tracking hareketi de aslında dolly ile aynı sayılır. Dolly hareketi ne kadar sabit dursa da tracking hareketinde de ileri geri giderek kamera hareketini sağlamak o kadar önemlidir. Pedestal marina sistemlerinde de kullanılan alete de denilmektedir.

Dairesel kamera hareketinde ise anlatılması gereken kameranın tam bir tur açı ile dönebilmesi ve savaş sahnelerinde kolaylık sağlamasıdır. Burada diğer çekimlerden farklı olarak kameranın başlangıcında ve bitişinde ekstra özen gösterilir ve düzgün bir açı ile çekmeye çalışılır. Netlik işleminde kameranın sabit kalması ve lenslerin netleyerek temasını bozmaması önem arz eder. Duygusal sahnelerde oyuncuya kamerayı netlemek ve duyguyu daha iyi bir şekilde aktarabilmek ana kullanım amaçlarındandır. Zoom bundan farklı olarak içerisinde yakınlaşmayı da barındırmaktadır. Lenslerin gerektiği konumlarda mekânı ya da oyuncuyu zoomlayarak verilmek istenen duygunun daha yoğun verilmesini sağlar.

 

 

 

Yorum Bırakın