Marinalarda Elektrik Sistemi

Yazan vegatechenergy Kategori Genel

Marinalarda elektrik sistemi nasıl kurulur ve kullanılır merak edilen bir konu haline gelmiştir. Elektrik enerjisi teknede navigasyon cihazları, haberleşme cihazları, aydınlatma, müzik video sistemleri, buzdolabı kullanımı için vazgeçilmezdir. Dolayısı ile bu sistemlerin sağlıklı çalışması için yeterli elektrik enerjisinin sağlanması ve depolanması gerekir. Her ne kadar modern yatların içi nispeten nemden korunmuşsa da elektrik malzemelerinin marina ortamına uygun olması, donanımın iyi yapılması ve periyodik bakımlarının ihmal edilmemesi gerekir.
Aksi halde elektrik donanımı kısa sürede yıpranır ve problem yaratmaya başlar.
Eğer küçük bir tekne kullanıyorsanız, tamamen teknenin elektrik donanımına güvenmemek, bir arıza durumunda teknenin seyrini sağlayacak ve navigasyon cihazlarının çalışmasına yetecek yedek bir kaynağın el altında bulundurmak gerekir.

Marina elektrik sistemi oldukça komplikasyonlu bir sistemdir. Evde kullanılan elektrik sisteminden de farklıdır. Hemen hemen bütün amatör denizci tekneleri DC (doğru akım) sistemi ile donatılmışlardır. Bunun nedeni de motorun ilk çalıştırılması için kullanılan sistemin doğru akım olmasıdır. İçlerindeki elektrikli araçların sayısı ve gerektirdiği elektrik gücü bu sistemle karşılanamayacak ölçüde çok olan bazı büyük teknelerde, jeneratörler monte edilmekte ve DC sisteminin yanı sıra bir de evlerimizde kullandığımız alternatif akım sistemi tesisatı eklenmektedir. AC sisteminde voltaj 220 volt iken DC sisteminde 12 veya 24 volt olabilmektedir. AC sistemi ile çalışan araçlar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü ve ev tipi buzdolabı gibi evde kullanılan araçlar olup teknelerde kullanılmak üzere imal edilen tüm araçlar DC sistemi ile çalışırlar.

Doğru akım sisteminde elektrik gücü motora bağlı olarak çalışan bir dinamo ya da altenatör ile üretilerek akülerde depolanır. Aküler de motor çalıştırılacağı zaman marş motoruna, bunun dışında da gerekli olduğu zaman tüm tekneye dağıtım panosu aracılığıyla elektrik gücü sağlarlar. DC sisteminde çalışan bütün elektrikli araçlar dağıtım panosuna bir canlı uçla ve devrenin kapanmasını sağlayan bir nötr (şasi) ucuyla bağlanırlar.

Marinalarda elektrik sistemi hakkında çok fazla bilgi bulunmayan, muhatap bulunduğunda bilgi edinilecek bir alandır. Bu nedenle bu alandaki her bilgi önemlidir.

Marina Elektrik Panoları Nedir?

Marina elektrik panoları gemiler, balıkçı motorları, gezi tekneleri, motor yat veya yelkenli tekneler her biri için ayrı ve farklı özelliklerde elektrik panosu veya paneline ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı elektrik panoları hazır olarak satıldığı gibi bazı tekneler için özel marin sigorta malzemeleri imal etmek gerekir. Makine dairesine konulan sigorta veya güç panoları belirli bir IP standardında olması gerekirken, motor yat veya yelkenli gibi özel yatlarda kaptan köşküne konulan sigorta ve marin switch panellerinin hem teknik özelliklere sahip olması hem de iç dekorasyona uyum sağlaması istenmektedir.

Firma tekne elektrik tesisatı konusunda projelendirmeden uygulamaya kadar olan aşamalarda hizmet verdiği için ihtiyaç duyulacak uygulamaları, tekne sahibi ve personelinin gereksinimleri ile uluslararası deniz kurallarının belirlediği standartlara uygun tekne kontrol panellerini imal etmektedir. Bu konuda on beş yılı aşkın tecrübeye sahip uzman personeli ile hızlı ve uygun fiyat garantisi ile sizde tanışabilirsiniz. Donatımı yapılmış veya kullanılan teknelerde mevcut sistem ile yeni kurulacak sistemin entegrasyonu konusunda müşteri talepleri göz önüne alarak kolay ve pratik kullanım olanağı sunmaktayız.

Marinalarda elektrik sistemi konusu oldukça merak edilen ve araştırılan bir konu haline gelmiştir son zamanlarda.

Salcano Marina Elektrikli Bisiklet

Salcano Marina Elektrikli bisiklet muadillerine göre %25 yakıt tasarrufu sağlayan özel olarak üretilen ürünlerdir.

Elektrikli bisikletler Türkiye genelinde 500’ün üzerinde Salcano bayisinde satılmaktadır, ayrıca 400 civarında Salcano servisi ile müşterilere satış sonrası hizmet vermeye devam etmektedir.

Yeni modellerin de yanı sıra önceki modellerin eksik kısımlarında da bazı iyileştirmelere gidildi. Bu iyileştirmelerin başında müşterilerin de önerilerini dikkate alıp ürünlerde ‘Karşıt Balanslı’ motorlar kullanarak motosikletin titreme problemini tamamı ile ortadan kaldırılmış bulunmaktadır.

2008’in başında yurtdışı aracılığı ile satın alınan son teknoloji destekli Motosiklet Test Cihazını tüm ürünlerde kullanılmaya başlandı. Test cihazının işlevleri arasında; Fren Testi, Hız Testi, Güç Testi, Aks Sapması Testi, Far Testi ve Manuel Ayar Testleri bulunmaktadır. Bu sayede her motosiklet genel bir kontrolden geçirilerek üretim tesisten çıkmaktadır.

Marinalarda elektrik sistemi ve bu elektrik sisteminin işletilmesi konusu merak edilmektedir.

Marina Elektrik Fişi

Marina elektrik fişi marinada elektrik kullanımını sağlayan araçtır.

Marina elektrik altyapısı içerisinde yat limanının da nitelikleri bulunmaktadır. Fiziksel özellikleri arasında etkileyici dalgalara kapalı olması, kanalizasyona yakın yerde olmaması, en yakın yerleşim alanıyla arasında bir bağlantı olması önemli özelliklerdendir. Yat limanlarında üst nitelikleri saymak gerekirse duşların ve tuvaletlerin fazlalığı, çöp konteynırlarının olması, kullanılmış atık yağlar için geri dönüşüm alanlarının bulunması önemlidir.

Aynı zamanda bir diğer önemli konu ise ilk yardım imkânının olması ve yangın söndürme sistemlerinin en üst düzeyde olmasıdır. Limanın altyapı sisteminde ise klasik olarak otopark, su arıtma tesisleri, jeneratör ve akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Limanların donanımı da bu nitelikleri barındırmaktadır.

Marina içerisinde güvenliğin olması, kurtarma botunun bulunması, meteoroloji istasyonunun olması ve telsiz birimlerinin geliştirilmesi önemlidir.

Marinalarda elektrik sistemi nasıl kurulur ve devamlılığı için önemli olan nedir hususu bu konuda önemlidir, marina elektrik kesintisinin hiç olmaması gerektiği bir yerdir ve bu sebeple donanımları iyi olmalıdır.

Marina elektrik fiyatları ise her geçen yıl değişiklik göstermektedir. Marinanın sağladığı alandaki elektrik sisteminin donanımı, kullanılan elektrik miktarı, marinanın büyüklüğü vb. faktörler fiyat konusunda belirleyici unsur olacaktır.

Marinadaki elektrik kullanımının fiyatlandırması konusunda net bir karara varmak için mutlaka alanında uzman kişilerden fikir almalısınız.

 

Yorum Bırakın