Marina Elektrik Sistemi Nasıl Kurulur?

Yazan vegatechenergy Kategori Genel

Marina elektrik sistemi nasıl kurulur ve nasıl bir alt yapıya sahiptir, bu konuda günümüzde giderek kullanımı artan elektronik seyir yardımcıları ve bunların  gittikçe yaygınlaşan kullanımı bir teknedeki elektrik sisteminin önemini çok arttırmıştır.

Eskiden olduğu gibi teknenin aküsü sadece motoru çalıştırmaya ve kamaraları aydınlatmaya yarayan araçlar olmamaktadır. Tekneye marina elektrik tesisatı döşeyecek ölçüde elektrik bilginiz olmasa dahi, teknenin elektrik tesisatı hakkındaki temel ilkeleri bilmek ve en azından akülerle tesisatın bakımının nasıl yapılacağı hakkında bilgi edinmek zorundasınız. Bu bakımdan teknenin elektrik şemasının incelenmesi yerinde olacaktır.

Marinalarda elektrik sistemi nasıl kurulur ve alt yapı açısından nasıl olduğunu anlamak için hemen hemen bütün amatör denizcilerin tekneleri DC (doğru akım) sistemi ile donatılmaktadırlar. Bu işlemin sebebi de motorun ilk çalıştırılması için kullanılan sistemin DC olmasıdır. İçlerindeki elektrikli araçların sayısı ve gerektirdiği elektrik gücü bu sistemle karşılanamayacak ölçüde çok olan bazı büyük teknelerde, jeneratörler monte edilmekte ve DC sisteminin yanı sıra bir de evlerimizde kullandığımız AC (alternatif akım) sistemi tesisatı eklenmektedir.

AC sisteminde voltaj 220 volt iken DC sisteminde 12 veya 24 volt olabilmektedir. AC sistemi ile çalışan araçlar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü ve ev tipi buzdolabı gibi evde kullanılan araçlar olup teknelerde kullanılmak üzere imal edilen tüm araçlar DC sistemi ile çalışırlar. Bu araçlar jeneratörün ürettiği AC elektrik akımı ile beslenmek istendiklerinde AC akımı redresör adı verilen araçlarla DC akıma dönüştürülür.

 

Marina Elektrik Panoları Nedir?

Marina elektrik panoları tekne, yat veya gemilerde ana alternatif akım (AC) güç, kontrol ve otomasyon sistemleri için uluslararası standartlara uygun ve loyd kriterleri çerçevesinde hazırlanan elektrik alternatif akım (AC) Güç Panoları  uzman teknik ekip ve hazırlanan elektrik projeleri ışığında hazırlanmaktadır. İhtiyaç duyulan sistem göz önüne alınarak Schneider, ABB, Legrand veya benzeri şalt malzemeleri kullanılarak hazırlanılan panolar hem gemi ve tekne personelinin ihtiyacını karşılayacak hem de loyd standartlarına uygun olacak şekilde çizim ve imal edilmektedir.

Marinalarda elektrik sistemi nasıl kurulur, elektrik panoları hazırlanma aşamaları son zamanlarda oldukça ilgilenilen konulardır. İmalatı yapılacak pano veya panel teknenin tek hat şeması, imalat projelerine veya ihtiyaçlarına göre Autocad ortamında çizilerek yerleşim ve kullanılacak malzeme listeleri hazırlanır. Bu hazırlanan çizimlerde yaşanabilecek sorunlar veya ihtiyaç duyulacak alet, cihaz veya ürün kodları ile birlikte satın alımı yapılmak için hazırlanır. Pano ölçülerine göre çizilir. Malzeme marka ve modeline karar verilir. Cihaz, ürün ve şalt malzeme yerleşimi yapılır. İmalata en uygun hale getirilir. İmalat atölyesine imalatı için verilir.

Pano ölçüleri ve cihaz seçimleri yapıldıktan sonra kullanılan cihazların yerleştirilmesi ve bağlanması için markalama ve cihazların yerlerine montajları yapılmalıdır. İşin hızlı ve sorunsuz şekilde halledilebilmesi için markalama ve yerleşim çalışmasının önemi oldukça büyüktür.

Marinalarda elektrik sistemi nasıl kurulur konusu son zamanlarda oldukça ilgi çeken bir konu haline gelmiştir.

Salcano Marina Elektrikli Bisiklet

Salcano Marina Elektrikli bisiklet muadillerine göre %25 yakıt tasarrufu sağlayan özel olarak üretilen ürünlerdir.

Elektrikli bisikletler Türkiye genelinde 500’ün üzerinde Salcano bayisinde satılmaktadır, ayrıca 400 civarında Salcano servisi ile müşterilere satış sonrası hizmet vermeye devam etmektedir.

Yeni modellerin de yanı sıra önceki modellerin eksik kısımlarında da bazı iyileştirmelere gidildi. Bu iyileştirmelerin başında müşterilerin de önerilerini dikkate alıp ürünlerde ‘Karşıt Balanslı’ motorlar kullanarak motosikletin titreme problemini tamamı ile ortadan kaldırılmış bulunmaktadır.

2008’in başında yurtdışı aracılığı ile satın alınan son teknoloji destekli Motosiklet Test Cihazını tüm ürünlerde kullanılmaya başlandı. Test cihazının işlevleri arasında; Fren Testi, Hız Testi, Güç Testi, Aks Sapması Testi, Far Testi ve Manuel Ayar Testleri bulunmaktadır. Bu sayede her motosiklet genel bir kontrolden geçirilerek üretim tesisten çıkmaktadır.

Marinalarda elektrik sistemi nasıl kurulur ve bu elektrik sistemi nasıl işletilir bu konu merak edilmektedir.

Marina Elektrik Fişi

Marina elektrik fişi marinada elektrik kullanımını sağlayan araçtır.

Marina elektrik altyapısı içerisinde yat limanının da nitelikleri bulunmaktadır. Fiziksel özellikleri arasında etkileyici dalgalara kapalı olması, kanalizasyona yakın yerde olmaması, en yakın yerleşim alanıyla arasında bir bağlantı olması önemli özelliklerdendir. Aynı zamanda pedastel olması ve kara alanına da sahip olması da bu özellikler arasındadır. Altyapı nitelikleri arasında ise deniz çalkalanmasını en az düzeye indirgeyen rıhtım olması, deniz fenerinin olması, aydınlatmaların kusursuz olması ve kaza ihtimallerini sıfırlaması önemlidir. Yatlara su ve elektrik bağlantısının sunulması da bu altyapının gerekliliklerindendir. ,

Yat limanlarında üst nitelikleri saymak gerekirse duşların ve tuvaletlerin fazlalığı, çöp konteynırlarının olması, kullanılmış atık yağlar için geri dönüşüm alanlarının bulunması önemlidir.

Aynı zamanda bir diğer önemli konu ise ilk yardım imkânının olması ve yangın söndürme sistemlerinin en üst düzeyde olmasıdır. Limanın altyapı sisteminde ise klasik olarak otopark, su arıtma tesisleri, jeneratör ve akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Limanların donanımı da bu nitelikleri barındırmaktadır.

Marina içerisinde güvenliğin olması, kurtarma botunun bulunması, meteoroloji istasyonunun olması ve telsiz birimlerinin geliştirilmesi önemlidir.

Marinalarda elektrik sistemi nasıl kurulur ve devamlılığı için önemli olan nedir hususu bu konuda önemlidir, marina elektrik kesintisinin hiç olmaması gerektiği bir yerdir ve bu sebeple donanımları iyi olmalıdır.

Marina elektrik fiyatları ise her geçen yıl değişiklik göstermektedir. Marinanın sağladığı alandaki elektrik sisteminin donanımı, kullanılan elektrik miktarı, marinanın büyüklüğü vb. faktörler fiyat konusunda belirleyici unsur olacaktır.

Marinadaki elektrik kullanımının fiyatlandırması konusunda net bir karara varmak için mutlaka alanında uzman kişilerden fikir almalısınız.

 

 

Yorum Bırakın