Marina Elektrik Altyapısı

Yazan vegatechenergy Kategori Genel

Marina elektrik altyapısı içerisinde yeşil, kahverengi ve öavi kablolar bulunmaktadır. Bu altyapı içerisinde en önemlisi yeşil olan toprak bağlantısını sağlayan kısımdır.

Yat Limanı Nitelikleri

Marina elektrik altyapısı içerisinde yat limanının da nitelikleri bulunmaktadır. Fiziksel özellikleri arasında etkileyici dalgalara kapalı olması, kanalizasyona yakın yerde olmaması, en yakın yerleşim alanıyla arasında bir bağlantı olması önemli özelliklerdendir. Aynı zamanda pedastel olması ve kara alanına da sahip olması da bu özellikler arasındadır. Altyapı nitelikleri arasında ise deniz çalkalanmasını en az düzeye indirgeyen rıhtım olması, deniz fenerinin olması, aydınlatmaların kusursuz olması ve kaza ihtimallerini sıfırlaması önemlidir. Yatlara su ve elektrik bağlantısının sunulması da bu altyapının gerekliliklerindendir. ,

Yat limanlarında üst nitelikleri saymak gerekirse duşların ve tuvaletlerin fazlalığı, çöp konteynırlarının olması, kullanılmış atık yağlar için geri dönüşüm alanlarının bulunması önemlidir. Aynı zamanda bir diğer önemli konu ise ilk yardım imkanının olması ve yangın söndürme sistemlerinin en üst düzeyde olmasıdır. Limanın altyapı sisteminde ise klasik olarak otopark, su arıtma tesisleri, jeneratör ve akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Limanların donanımı da bu nitelikleri barındırmaktadır. Marina içerisinde güvenliğin olması, kurtarma botunun bulunması, meteoroloji istasyonunun olması ve telsiz birimlerinin geliştirilmesi önemlidir. Marina elektrikkesintisinin hiç olmaması gerektiği bir yerdir ve bu sebeple donanımları iyi olmalıdır.

Yat Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Marina elektrik altyapısı içerisinde dikkat edilmesi gereken teknenizi neye göre satın alacağınızdır. Önemli olan kaç kişilik olacağını dikkatli hesaplamak ve ona uygun olarak modellere bakmaktır. Tur yapmak mı istiyorsunuz yoksa sadece balık tutup eve mi dönmek istiyorsunuz bunu belirlemek gerekmektedir. Diğer önemli husus ise tekneniz içerisinde yaşamak isteyip istemediğinizi de düşünmektir. Tecrübe edinebilmek amacıyla her zaman ikinci el bir tekne ile bu yolculuğa atılmak en mantıklı seçenek olacaktır.

Fiyat olarak da nispeten daha ucuz olacağı için hem de ilk etapta gözünüzü korkutmamış olur. Bu konuda da en iyi destek aracı ise serveyör hizmetidir. Araba eksperi gibi düşünebileceğiniz bu serveyör hizmeti size tekne konusunda mükemmel bir hizmet sağlar. Bazı insanlar ise bir tutku ya da koleksiyon olarak tekne satın alabildiği için sıfır tekne almak konusunda ısrarcı olabilmektedir. Teknenizin motor kapasitesi ve cinsi her zaman en önemli konu olmalıdır. Motor ne kadar güçlüyse teknenin performansı da o kadar iyi olacaktır.Marina elektrik panoları da aynı şekilde dış etken olarak önemli bir husus teşkil edebilmektedir.

Marinalarda Mavi Bayrak Kriteri

Marina elektrik altyapısı içerisinde olmasa da mavi bayrak kriteri de önemli bir husustur. Yatın veya teknenin denize elverişlilik belgesi öncelikle en önemlisidir. Koylarda bulunan hız limitlerinden dışarı çıkılmaması, ses kirliliği yapılmaması ve bu konuda duyarlı olunması, tekneden aşağı çöp veya atık yağların atılmaması cam ve plastiklerin dönüşümü için alan yaratılması, kirlilik yaratılmasına karşın yetkililerin müdahale etmesi limanın mavi bayrak almasına etki etmektedir. Aynı zamanda tehlike altındaki hayvanların korunması ve kaçak avlanan kişilerin limanda barındırılmaması da en önemli maddelerdendir.

Aynı zamanda insanların çevre dostu ürünler kullanması hakkında bilgi sahibi olması da bu önemli bayrak niteliklerindendir. Ama bahsettiklerimiz arasından en önemlisi kaçak avlanan kişilerin limanlarda bulunmaması ve yetkililere bildirilmesidir. Aynı zamanda da çevreye karşı da saygılı olup ses yapmamak, rahatsız edici şekilde konuşmamak önemli maddelerdendir. Bu maddelere dikkat eden limanlarda mavi bayrak bulunmaktadır ve mavi bayrağı tercih eden birçok tekne sahibi bulunmaktadır. Bu sebeple limanlarda son zamanlarda mavi bayrağın alınması da popüler hale gelmiştir. Marina elektrik fiyatları ve yakıt fiyatlarının da aşırı uçuk olmaması gerekmektedir.

Ozmoz Sorunu

Marina elektrik altyapısı önemli bir gerekliliktir. İkinci el teknelerde ise ozmoz sorununun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Ozmoz sorunu fiber hasar olarak değerlendirilebileceği için bu sorun olan tekneler çok daha ucuza satılabilmektedir. Alıcı açısından elbette kötüdür çünkü bu sorunun halledilmesi de epey bir masraf çıkarabilmektedir. Bu ikinci el teknelerde de en önemli nokta sonradan size ne kadar masraf çıkaracağıdır. Bu sebeple her zaman öncelikle masraflar için bir bütçe oluşturulmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Motor performansı da keza aynı şekildedir.

Motorda sorun olan ikinci el bir tekneyi satın almak istemezsiniz çünkü giderleri oldukça fazla olacaktır. Aynı zamanda analiz yeteneğinizin burada devreye girmesi önemlidir ve ikinci el sonradan uğraşacağınız bir tekneye para vermektense birinci el bir ürün almayı tercih edeceksinizdir. Aynı zamanda ailenizin sayısı, teknenin tasarımı, sessizliği de tekne alırken gerçekten ilgilenmeniz gereken konulardır. Tekne satan yerler ile görüşerek bu konuda detaylı bilgiye sahip olabilir ve gerekirse limanda da tekneyi canlı olarak görebilirsiniz. En büyük dikkat edilmesi gereken şeylerden diğeri ise elektrik altyapısı ve bu altyapının marina içerisinde yeterli olabilmesidir. Sonrasında bu sebeple marina seçebilirsiniz.

Yat Limanlarında Altyapı Nitelikleri

Marina elektrik altyapısı içerisinde en az iki buçuk metre derinliğin olması ve iskeleye sahip olması gerekmektedir. Bu yatların elektrik ihtiyacı içerisinde pedestal kullanılır ve ay sonunda kullandığınız elektrik ve su kadar ödeme yaparsınız. Bu ödeme içerisinde de sayaçlar dikkate alınarak ödeme kesilmektedir. Aynı zamanda son zamanlarda yat ve tekne sahipleri bu fiyatların fazlalığından ve cep yakma durumlarından şikâyet etmektedir.

Yeterli aydınlatma sistemi için uğraşan liman ekipleri ise bu duruma bir şey yapamamaktadır. Limanlardaki en önemli şey güvenliğin ardından elektrik ve su ihtiyacı gelmektedir. Bu işlemlerin sağlanması için borular da döşendiğinden pedastal fiyatları aslında nispeten daha uygun olarak nitelendirilmektedir.

 

Yorum Bırakın