Marina Elektriği Nasıl Olmalıdır?

Yazan vegatechenergy Kategori Genel

Marina elektriği nasıl olmalıdır ve marina elektrik sistemi nasıl bir sistemdir, bu sorular son zamanlarda oldukça araştırılıyor.

Marina Nedir?

Marina terimi ilk olarak ABD’de ortaya çıkmış olan bir kavramdır. Çoğunlukla yat sahiplerinin yatlarını konaklatabilecekleri, gelişmiş, modern imkanları olan park alanları olarak açıklanabilir.

Marina elektriği nasıl olmalıdır başlığımızda öncelikle marinanın ne olduğunu bir inceleyelim. Marina kelime anlamı olarak yat limanı anlamına gelmektedir. Lüks yatların limana yaklaşıp, demir atıp limanda gemilerinde zaman geçirdikleri konum oluyor marina. Genellikle partilerin, özel yemeklerin, kutlamaların ve daha birçok özel anların gerçekleştiği marinada aynı zamanda bütün hayatını lüks yatında geçiren insanlar da elbette bulunur.

Yat limanı, yat istasyonu olarak da adlandırılabilen bu tesisler, yatların yan yana sıralanarak demirleyebildiği, yüzer raflardan oluşan ve yat sahiplerinin her türlü imkana ulaşabilmelerini sağlayan lüks bir tesistir. Bahsettiğimiz lüks tesis hizmetlerine bakacak olursak; teknelerin yanına kadar getirilmiş olan tatlı su ve elektrik hatları, tekne önüne kadar getirilmiş yakıt ikmal hattı, tekne bakım-tamir servisleri, denizcilik malzemeleri satan dükkanlar, içerisinde çamaşır temizleme hizmeti, bar, spor ve duşları bulunan özel kulüpler, yemek alanları, anayollara servis, otopark hizmetleri sıralanabilir.

Marinaların yönetimi genel olarak belediyelere ait olmak ile beraber, belediyeler de bu iş dalını özel şirketlere ihale ederek hem iş yükünden kurtuluyor hem de kendisine gelir kapısı oluşturuyorlar. Marinalar için özel bir büyüklük küçüklük kavramı bulunmamaktadır. 100 teknelik marinalar olduğu gibi, marinanın anavatanı ABD’de olduğu gibi 2000 teknenin bağlı bulunduğu marinaları görmek de mümkün olmaktadır.

Marina elektriği nasıl olmalıdır ve nasıl yapılır sorusuna geçiş yaparsak eğer, geçmişte olduğu gibi teknenin aküsü yalnızca motoru çalıştırmaya ve kamaraları aydınlatmaya yarayan araçlar olmamaktadır. Tekneye marina elektrik tesisatı döşeyecek ölçüde elektrik bilginiz olmasa bile, teknenin elektrik tesisatı hakkındaki temel şartları bilmek ve en azından akülerle tesisatın bakımının nasıl yapılacağı hakkında bilgi edinmek zorundasınız. Bu bakımdan teknenin elektrik şemasının incelenmesi sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Marina elektriği nasıl olmalıdır ve alt yapısının özelliklerini anlamak için genellikle bütün amatör denizcilerin tekneleri DC (doğru akım) sistemi ile tamamlanmaktadır. Bu işlemin nedeni de motorun ilk çalıştırılması için kullanılan sistemin DC olmasıdır. İçlerindeki elektrikli araçların sayısı ve gerektirdiği elektrik gücü bu sistemle karşılanamayacak ölçüde çok olan bazı büyük teknelerde, jeneratörler monte edilmekte ve DC sisteminin yanı sıra bir de evlerimizde kullandığımız AC (alternatif akım) sistemi tesisatı eklenmektedir.

AC sisteminde voltaj 220 volt iken DC sisteminde 12 veya 24 volt olabilmektedir. AC sistemi ile çalışan araçlar, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü ve ev tipi buzdolabı gibi evde kullanılan araçlar olup teknelerde kullanılmak üzere imal edilen tüm araçlar DC sistemi ile çalışırlar. Bu araçlar jeneratörün ürettiği AC elektrik akımı ile beslenmek istendiklerinde AC akımı redresör adı verilen araçlarla DC akıma dönüştürülür.

Marina elektrik sistemleri alanında uzman kişi sayısı oldukça sınırlıdır. Bu sebeple profesyonel kişi bulmak zordur, marina elektriği nasıl olmalıdır ve nasıl işletilir konusu için kapsamlı ve derin bir araştırma yapılmalıdır.

Marinada Elektrik Panolarının İşlevi

Marina elektriği nasıl olmalıdır konusu oldukça merak edilen ve araştırılan bir konu haline gelmiştir son zamanlarda. Marina elektrik panoları balıkçı motorları, gezi tekneleri, motor yat veya yelkenli tekneler her biri için ayrı ve farklı özelliklerde elektrik panosu veya paneline ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı elektrik panoları yapılmış bir biçimde satıldığı gibi bazı tekneler için özel marin sigorta malzemelerine sahip olmak gerekir. Makine dairesine konulan sigorta veya güç panoları belirli bir IP standardında olması gerekirken, motor yat veya yelkenli gibi özel yatlarda kaptan köşküne konulan sigorta ve marin switch panellerinin hem teknik özelliklere sahip olması hem de iç dekorasyona uyum sağlaması gerekmektedir.

Firma tekne elektrik tesisatı açısından projelendirmeden tamamlanmaya kadar olan aşamalarda hizmet verdiği için gerekli olacak uygulamaları, tekne sahibi ve personelinin gerekçeleri ile uluslararası deniz kurallarının belirlemiş olduğu standartlara uygun tekne kontrol panellerine sahip olmaktadır. Bu konuda on beş yılı geçkin tecrübeye sahip uzman personeli ile hızlı ve uygun fiyat garantisi ile siz de araştırmanızı yaparak tanışabilirsiniz.

Marina Elektrik Fişinin Amacı

Marina elektriği nasıl olmalıdır sorusu içerisinde en önemli kaynak olan marin elektrik fişini inceleyelim. Marina elektrik fişi marinada elektrik kullanımını sağlayan araçtır. Marina elektrik altyapısı içerisinde yat limanının da özellikleri bulunmaktadır. Fiziksel özellikleri içinde etkileyici dalgalara kapalı olması, kanalizasyona yakın yerde olmaması, en yakın yerleşim alanıyla arasında bir bağlantı olması önemli özelliklerdendir. Yat limanlarında üst nitelikleri saymak gerekirse duşların ve tuvaletlerin fazlalığı, çöp konteynırlarının olması, kullanılmış atık yağlar için geri dönüşüm alanlarının yapılmış olması oldukça önemlidir. Aynı zamanda bir diğer önemli konu ise ilk yardım imkânının sağlanmış olması ve yangın söndürme sistemlerinin olabilecek en üst düzeyde olmasıdır. Limanın altyapı sisteminde ise klasik olarak otopark, su arıtma tesisleri, jeneratör ve akaryakıt istasyonu bulunmaktadır. Limanların donanımı da bu nitelikleri barındırmaktadır. Marina içerisinde güvenliğin sağlanması, kurtarma botunun bulunması, meteoroloji istasyonunun olması ve telsiz birimlerinin geliştirilmesi önemlidir.

Marina elektriği nasıl olmalıdır ve devamlılığı için önemli olan nedir hususu bu konuda önemlidir, marina elektrik kesintisinin hiç olmaması gerektiği bir yerdir ve bu sebeple donanımları iyi olmalıdır. Marina elektrik fiyatları ise her geçen yıl değişiklik göstermektedir. Marinanın sağladığı alandaki elektrik sisteminin donanımı, kullanılan elektrik miktarı, marinanın büyüklüğü vb. faktörler fiyat konusunda belirleyici unsur olacaktır. Marinadaki elektrik kullanımının fiyatlandırması hususunda net bir karara varabilmek için mutlaka alanında uzman kişilerden fikir almalısınız.

 

Yorum Bırakın