Led Lamba ve Led Seçim Rehberi

Yazan vegatechenergy — Kategori ENERJİ, Genel — 7 Mart 2018

07

Mar
2018

Yazı İçeriği

Led lamba seçiminde neler dikkat edilmelidir?

Led lamba teknolojisi enerji tasarrufu ve uzun kullanım süresi sağlaması ile günümüzde aydınlatma uygulamalarında yerini aldı.

LED kelime olarak Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot) anlamına gelen sözcüklerin baş harflerinden oluşmaktadır. Led Lamba, elektrik enerjisini ışığa dönüştüren yarı iletken bir devre elemanıdır.

Aydınlatmalarımızın büyük bir çoğunluğunda yer edinen led lamba seçiminde nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Led Lamba Seçiminde Öncelik Duy Tipinde

LED lamba seçiminde öncelikle armatürün duy tipine uygun olması göz önüne alınmalıdır. E27, E14, GU10, GU5.3, G4, G9 ve R7s günümüzde kullanılan yaygın duy tiplerindendir.

Kullanılıcak armatür veya avizeye göre ampul seçimi yapılmalıdır. Spot LED lamba, dekoratif LED lambalar, Şeffaf Filaman LED lambalar veya rustik ampüller seçilebilir.

LED armatürlerin parlaklık seçimi lümen değeri ile ölçülür.

Yüksek watt değerinde olması daha fazla parlaklık vermesini enkandesan ve halojen lambalarda önem arz eder. Çünkü bu armatürlerde ışık parlaklığını arttırmak için filaman telin daha fazla ısınması gerekir. Yarı iletken diyot teknolojisi sayesinde ışık veren LED ampüllerin parlaklığını seçerken enerji tüketim değerine (Watt) değil lümen değerine bakılmalıdır.

LED ampül renk seçimi de ortama göre yapılmalıdır.

Kelvin değeri renk sıcaklığının ölçüsüdür. Düşük değerli sıcaklık renkleri (örneğin 2700K), yüksek değerler (örneğin 6500K) soğuk ve beyaz renkli aydınlatma ortamı yaratır. Konut, otel, restaurant gibi dinlendirici ışık gereken yerlerde 2700 K ve 3000 K gibi sarı renkler tercih edilebilirken; ofis, okul, otopark, fabrikalar gibi dikkat ve çalışmayı tetiklemesi gereken yerlerde 4000K ve 6500K gibi beyaz renkler tercih edilebilir.

SERVİSLER

Yorum Bırakın