KLİMA ÇARPMASINA KARŞI NE YAPMALI

Yazan vegatechenergy — Kategori Genel, SAĞLIK — 31 Temmuz 2017

31

Tem
2017

Yaz aylarında hayli sıcak olan havaların bunaltıcı etkisinden kurtulmak için kullanılan klimalar bilinçsiz kullanıldığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Özellikle sürekli olarak kapalı alanda çalışması gereken kişiler sıcak havayla temas ettiğinde vücutlarında çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir.

Bunun yanında aşırı terli bir şekilde klimalı bir ortama girmek de klima çarpmasına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir. Vücut direnci düşük olan kişilerde klima çarpması ihtimali çok daha yüksek olmaktadır ve bu durum kişinin yaşam kalitesini büyük oranda etkilemektedir. Klima çarpmadı özellikle kulak rahatsızlığı olan kişilerde felç olmaya kadar giden kötü sonuçlara neden olabilmektedir.

Klima Çarpması Belirtileri

Klima çarpması fark edilerek bununla ilgili önlem alınmadığı takdirde zatürre gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle klima çarpması belirtileri çok iyi bilinerek bu belirtiler gözlendiği takdirde doktora başvurmak özellikle yaşlılar, çocuklar ve bağışıklığı zayıf olan kişilerde hayati önem taşımaktadır.

Klima çarpması belirtileri birçok farklı rahatsızlığın belirtilerine benzediği için çok dikkatli davranılması gerekmektedir. Klima çarpması belirtilerinin başında yüksek ateş gelmektedir. Ani ısı değişiminden etkilenen vücut bunu bir tehlike olarak algıladığı için vücut ısısını yükselterek bu tehlikeye karşı önlem almaya çalışmaktadır. Bunun yanında kişide halsizlik, isteksizlik ve huzursuzluk da klima çarpmasının belirtileri arasında sayılabilir. Klima çarpması kişide şiddetli baş ağrısına da neden olabilmektedir. Ayrıca klima çarpmasının olduğu kişilerde şiddetli kas ve eklem ağrısı, göğüs ağrısı şikayeti de sıklıkla görülmektedir. Yine bu kişilerde boyun tutulması, harekette güçlük gibi diğer fiziksel ağrıların da oldukça fazla görüldüğünü söyleyebiliriz.

Klima Çarpmasına Ne İyi Gelir

Klima çarpmasının önüne geçmek için klima 23-24 derecede olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Böylece oda sıcaklığı vücudun sıcaklığına yakın olduğu için rahatsızlık verici bir durum ortaya çıkmayacaktır. Kullanılan klimada nem oranını ayarlama özelliği bulunuyorsa nem oranını %50 civarında tutmak vücut için en ideal ortamın oluşmasını ve klimanın zararlı etkilerinden korunmayı sağlayacaktır.

Terli bir şekilde kapalı ortama girildiğinde hemen klimayı açmak yerine vücut ısısının düşmesi için bir süre bekleyip ardından klimayı çalıştırmak klimanın olumsuz etkilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Klimanın hava üfleme panellerinin ayarlanarak kişinin doğrudan üzerine gelmesinin önüne geçilmesi de alınabilecek diğer önlemlerden biridir. Belirli aralıklarla açık havaya çıkarak doğal sıcaklıkla temas etmek de klima çarpmasının önüne geçilmesini sağlayan tedbirler arasında sayılabilir. Bunun dışında klima bakımlarının düzenli olarak yapılması klimanın sağlığa zararlarını önlemede çok önemli olmaktadır.

Eğer kişi klima çarpmasına yakalandıysa klima çarpmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı çok önemli olacaktır. Öncelikle böyle bir durumla karşılaşan kişinin mutlaka doktora gitmesi gerektiğini belirtmemiz gerek. Bunun dışında kişinin evde uygulayacağı çeşitli yöntemler de klima çarpmasının zararlı etkilerinden kişinin kurtulmasına yardımcı olacaktır. Kişide yüksek ateş olduğu durumlarda kişinin ılık bir duş alarak dinlenmesi kısa sürede ateşinin normale inmesini sağlayacaktır. İshal durumlarında ise bol sıvı tüketmek faydalı olacaktır. Zayıf düşen vücudun direncini arttırmak için kişinin antioksidan içeren bitki çayları içmesi de vücudun kendine gelmesi için önemlidir. Kas ağrısı ve boyun tutulması gibi şikayetlerde kas gevşetici almak, ılık suyla sorunlu bölgeye masaj yapmak o bölgenin rahatlamasını sağlayacaktır.

DEVAMI: http://saglikloji.com/klima-carpmasi-belirtileri-klima-carpmasina-ne-iyi-gelir/

Yorum Bırakın