Hastane Elektrik Kurulum Servisi

Yazan vegatechenergy Kategori Genel

Hastane elektrik kurulum servisi, kullanım alanlarına göre kurulan elektrik servislerinden sadece bir tanesidir ve hastanede bulunan cihazlara elektrik akışını sağlayan düzenektir.

Bilindiği üzere her ortamın elektrik ihtiyacı birbirinden farklıdır. Dolayısıyla da bu farklılıklar doğrultusunda elektrik kurulum servisleri de değişime uğramaktadır. Hastane elektrik kurulum servisi amaç olarak; hastanede bulunan cihazları çalıştırmayı hedeflemektedir.

Hastane Nedir?

Hasta ve yaralılara acil bir biçimde ayakta ya da yatarak tedavi uygulanan kurumlara denmektedir. Hastanede birçok poliklinik olsa da bazı bölümler için özel hastaneler de bulunmaktadır. Örneğin; diş hastanesi biçiminde bir ayrım bulunabilmektedir.

Örneğin; diş hastanesinde olan ve kadın doğum hastanesinde bulunan elektrikli cihazlar birbirinden tamamen farklıdır. Diş hastanesinde diş röntgeni gibi cihazlar bulunurken, kadın doğum hastanelerinde ulturason cihazı bulunmaktadır. Bahsedilen tüm cihazlar hastane elektrik kurulum servisi ile çalışır hale getirilmektedir.

Elektrik Tesisatı Kurulumu

Elektrik tesisatı kurulumu, konut, ticari ya da herhangi bir binaya tamamen yeni elektrik kabloları döşenmesi ve elektrik prizlerinin takılması işleminin adıdır. Bina tiplerine göre farklı elektrik tesisatı uygulamalarına başvurulmaktadır. Örneğin; bir konut söz konusuysa, konut için kullanılan tellerle kablolama yapılmaktadır. Elektrik prizleri televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi ve elektrik ile çalışan aletlere göre yerleştirilmektedir.

Ancak ticari iş yapılan binalarda ağır miktarlarda elektrikler kullanılmaktadır. Örneğin hastanelerde çok fazla elektrik kullanılmaktadır. Dolayısıyla hastane elektrik kurulum servisi, ev elektrik sistemleri gibi olmamaktadır. Ayrıca fazla elektrik akışı gerçekleştiği yerlerde bu akışlara dayanabilecek güçte tel ile sistem kurulmaktadır.

Yüksek amperli çıkışların ve prizlerin yerleştirilmesi de unutulmamalıdır. Yaşadığımız dönemde insanın çeşitli gereksinimleri için elektrik üretme işlemi oldukça fazladır. Elektrik enerjisi üretim yöntemleri; termal, hidroelektrik, nükleer, güneş, rüzgâr enerjisi biçiminde çeşitlendirilmektedir.

Elektrik Tesisatı Kurulumu Nasıl Çalışır?

Üretilen güç bir elektrik dağıtım sistemi yardımıyla bütün kablolara eşit miktarda dağıtılmaktadır. Enerji hizmet şirketleri ya da devlet enerji hizmetleri kurumları, elektrik gücünün tüketiciye getirilmesinden sorumludur. Hastane elektrik kurulum servisi için de bu kurumları görevlendirmek yanlış olmayacaktır.

Bu noktada tüketici, büyük bir endüstri fabrikası ya da sadece bir bireyin eve olabilmektedir. Tüketici gereksinimleri, elektrik güç gereksinimlerine ya da elektrik kullanımına göre değişiklik göstermektedir. Elektrik tesisatının, her türlü elektrikli ekipman çalıştırmak, aydınlatma, ısıtma, veya klima gibi gereksinimleri karşılamak için kullanılması gereklidir.

Elektrik tesisatı, elektrik sayacı aracılığı ile sağlanan tüm sabit elektrik ekipmanlarını içerisinde barındırmaktadır. Kablolar, aksesuarlar, aksesuarlar prizler, anahtar elektrik tesisatı ögeleri olarak geçmektedir.

Elektrik Devresi Nedir ve Elemanları Nelerdir?

Elektrik devresi; direnç, kondansatör, iletim hatları, güç kaynağı gibi farklı devre üyelerinin bir araya gelerek oluşturduğu devrelere verilmiş olan addır. Devre elemanları, bir elektrik devresinin meydana gelmesini sağlayan parçaların ismidir. Pil, kablo, ampul ve anahtar önemli devre elemanlarıdır. Elektrik devresi kurulumu bu elemanların bir bütün oluşturması ile gerçekleşmektedir.

Elektronik devre elemanları kendi aralarında iki parçaya ayrılmaktadır. Bu iki parça; pasif devre elemanları ve aktif devre elemanlarıdır.

Pasif devre elemanları; dirençler, kondansatörler, bobinler şeklinde açıklanmaktayken, aktif devre elemanları ise; transistörler ve entegre devreler biçiminde sıralanmaktadır.

Kısa bir biçimde devre elemanlarının görevleri sayılacak olursa en önemli eleman pildir. Bir elektrik devresinde enerjisini sağlayandır. İkinci önemli konumda olan eleman pil yatağıdır. Pilin yerleştirildiği yere denmektedir ve artı – eksi kutupları vardır.

Üçüncü ve asıl dikkat çeken eleman lambadır. Elektrik enerjisini, ışık enerjisi olarak yansıtan elektrik devre elemanına lamba ismi verilmiştir. Dördüncü eleman bağlantı kablolarının tamamıdır.  Devredeki elemanlar arasındaki bağlantıyı ve elektriğin diğerlerine iletilmesini sağlamakta olan, tellere bağlantı kablosu denmektedir. Beşinci eleman devre anahtarıdır. Devreden geçen akımın kesilmesine ya da açılmasını sağlayan devre elemanına anahtar adı verilmiştir ve açıp kapama görevi dolayısıyla anahtar adını almıştır.

Elektrik Kurulumunda Olan Teknik Özellikler

Elektrik tesisatı kurulumu, önleyici bakım ve onarım gibi tüm hizmetler, sadece evler için değil, ticari ve endüstriyel binalar içinde geçerli olmaktadır. Elektrik tesisatı kurulumu için bazı örnekler vardır. Özel kurulum söz konusu olduğu vakitte; yedek jeneratörlerin, trance anahtarlarını ve uzaktan inen elektrik paneli kurulumu tasarımlanması ve kurulması ön plandadır. Yine güneş panelleri ve elektrik bileşenleri de özel kurulum altındadır. Klima ekipman gücü ve kontrolleri de özel kurum içerisinde bulunur.

Yüksek gerilim sistemlerine geçtiğimizde ise yüksek gerilimde elektrik kablolarının, anahtarlarının montajı ve düzenlenmesi söz konusudur. Güneş enerji sistemlerinin kurulumu yüksek gerilim sistemleri alt başlığına girmektedir.

Enerji yönetim sistemleri üçüncü bir kurulum tarzıdır. Özetle, havalandırma ve aydınlatmanın otomatik kontrol ile izlenmesi için önce sisteminin kurulması gerekliliktir. Güç tüketimi hakkında tahminde bulunarak enerji verimliliğini artırma teknikleri kullanılmaktadır. Ağdaki elektrik beklentisini dengelemek için yük yöntem sistemlerinin de kurulması gerekmektedir.

Acil biçimde onarım ve sorun giderme söz konusu olduğundaysa, iş açısından kritik olan elektrik sistemlerinin güç kaynağı sorununu giderme onarımı mobil jeneratör ile günlük operasyonun kesinti önlemek için verilen hizmet söz konusudur. Hastane elektrik kurulum servisi onarım konusunda oldukça gelişmiş bir servistir.

Elektrik Kurulumunun Kullanım Alanları Nelerdir?

Modern aydınlatma avizelerinden mutfak eşyalarına kadar, yeniden kablo döşeme ihtiyacı duyulan elektriğe ihtiyaç duyabilen birçok alan varlığından söz edilmektedir. Güven sağlamak, mülkün bütünlüğünü koruyabilmek ve yeni alanları mümkün olduğunca kullanışlı yapmak için iyi bir elektrik sistemi gerekmektedir. Elektrik kurulum maliyeti kullanıldığı alana ve sektörüne göre de değişmektedir.

İnsan hayatında elektrik her noktada vardır. Örneğin; hastanelerde dahi cihazlar elektrik yardımıyla çalışmaktadır. Dolayısıyla hastane elektrik kurulum servisi varlığından söz etmek de son derece mümkündür.

 

Yorum Bırakın