Güneş Kulesi Nasıl Çalışıyor?

Yazan vegatechenergy — Kategori ENERJİ, Genel, PROJELER — 20 Eylül 2017

20

Eyl
2017

Dünyanın en uzun güneş kulesi ni inşa eden Dubai, bu alanda yeni bir projeye daha imza atıyor.

Güneş kulesi ne bağlı olarak 700 MW’lık ek tesis devreye alınacak.

Dünyanın en büyük güneş parkı, biraz daha büyüyor. Dubai hükümeti Mohammed bin Rashid Al Maktoum Güneş Parkı için 700 MW’lık yeni bir eklentiyi onayladı. Yeni ek tesisin 260 metrelik güneş kulesi uzunluğu ile 2030 yılına kadar 5000 MW kapasiteye ulaşması planlanıyor.

Kule nasıl çalışıyor?

260 metre yüksekliğindeki dünyanın en uzun  kulenin etrafında inşa edilen 700 MW’lık ek tesisin üretim maliyetinin kW başına 7.3 ABD doları olacağı belirtiliyor. 2020’de başlayacak olan inşaat projesiyle bu uzantı aslında dünyanın en büyük tek alanlı, yoğun güneş enerjisi (CSP) projesini oluşturacak.

2030’da tamamlandıktan sonra, güneş parkının toplam 214 kilometre karelik alanı kaplaması ve yılda karbon emisyonunu 6.5 milyon ton azaltması bekleniyor. Yenilenebilir enerji kullanımına ağırlık veren Dubai, genel enerji üretiminin 2020’ye kadar yüzde 7, 2030’a kadar yüzde 25 ve 2050’ye kadar yüzde 75’lik kısmının yenilenebilir enerjiden yapılmasını hedefliyor.

Güneş kulesi tesisleri, güneş ışığını konsantre etmek ve sıvıları ısıtmak için mercekler ve reflektörler kullanıyor. Isınan sıvı ise buhar türbinini çalıştırıyor ve türbinin hareket enerjisinden elektrik enerjisi üretiliyor. Güneş kulesi sistemlerinin, enerjinin bir kısmını ısı olarak depolayabilmesi ve gerektiğinde bu enerjinin sevkiyatını yapabilmesi en önemli avantajları arasında bulunuyor.

güneş kulesi ile elektrik üretim kapasitesi ve enerji

güneş kulesi dubai

Fotovoltaik sistemlere kıyasla daha esnek avantajlar sunan güneş kulelerinin, yenilenebilir enerji alanında kullanımına yönelik adımlar atılıyor. Duba’nin dünyanın en büyük en büyük güneş enerjisi kulesinde başlattığı 14.2 milyar dolarlık bu büyütme çalışmasının 2030 yılında son halini alması hedefleniyor.

KAYNAK : SHIFTDELETE

 

 

Yorum Bırakın