Güneş Enerjisi Kullanım Alanları Nelerdir?

Yazan Vegatech Energy Kategori ENERJİ

Güneş enerjisinin hemen hemen hayatımızın her noktasında biz insanoğluna olan yararı gözler önündedir. Biliyorsunuz ki enerjiye olan ihtiyacımız teknolojinin gelişmesi ile daha da bir önem kazanıyor. Aslında yeni olmayan bu enerji türü, teknolojinin artmasıyla kendini daha da bir ileriye taşımaktadır. Güneş enerjisinin daha terimsel anlamıyla düşündüğümüzde; Güneş içerisinde yer alan hidrojenlerin bir araya gelerek helyuma dönüşme ve bu dönüşüm esnasında kütle kaybı olarak enerjiyi açığa çıkarmasını belirtebiliriz. Güneş enerjisinin kullanım alanlarını şöyle inceleyebiliriz…

Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları

 • İnsanoğlunun hem takı hem de zamanı öğrenme açısından kullandığı kol saatlerin bazılarında Güneş enerjisi görmekteyiz. Yeni olmayan bu özellik günümüzde sürekliliğini korumaya devam etmektedir.
 • Su, hayatımızın olmazsa olmazları arasındadır fakat insan sağlığı için temiz olan suyu tercih etmek zorundayız. Suyun temizlenme yönünden yine karşımıza çıkan Güneş enerjisi, güneşin sıcaklığı ve birkaç materyal ile bizlere temiz suyu kavuşturmaktadır.
 • Cep telefonu, hemen hemen bütün insanların kullandığı bir araç olup bununla birlikte genel problem olarak şarj sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. Buna çare olarak Güneş enerjisi devreye girmektedir. Dışarıda geçirdiğimiz vakitlerde Güneş enerjisi ile çalışan şarj makineleri ve bataryalar insanoğlunun hayatını kolaylaştırmada büyük rol oynar.
 • Hayatımızı kolaylaştıran bir başka cihaz da hesap makinesidir. Sayısal olarak yüksek ve zor değerlerde devreye hesap makinesi girmektedir. Genel olarak pil ile çalışan hesap makineleri günümüzde Güneş enerjisi ile çalışanlarla karşı gelmektedir. Hem doğayı korumak hem de insan sağlığı açısından Güneş enerjili makineler tavsiye edilip kullanılmaktadır.
 • Yolculuklarda ve trafikte neredeyse onlarca gördüğümüz trafik lambaları enerjilerini Güneş enerjisiyle sağlamaktadır. Sadece trafik ışıklarında değil çeşitli trafik levhalarında da bunu sıkça görebiliriz. Sabah güneşten enerjilerini bir akü yardımı ile depo edip akşamları herhangi dışa bağımlı bir elektrik kullanmadan aydınlatmayı sağlayabiliyor.
 • Hem dekor hem de aydınlatma için odalarımızda, bahçede ve çeşitli yerlerde kullanılan led lambalar enerjisi sabah Güneş enerjisi ile depolayıp akşamları gün doğuncaya kadar ışıklandırmaya devam etmektedir. Çok kullanılan bu ledler hem fiyat olarak hem de tasarruf yönünden önemli bir yere sahiptirler.
 • Çok uzun yıllardan beridir hayatımızda olan Güneş enerjisiyle sıcak su üretimi, fotovaltaik teknolojiden önce hayatımızda yer edinip ucuz maliyetli resmiyet gerektirmeyen bir kullanım çeşididir.
 • Tarım ile uğraşanlar iyi bilir ki tarımsal faaliyet olacak yere elektrik tesisat gibi eylemler doğal koşullar nedeniyle zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle faaliyet olacak yerde Güneş enerjisi kullanımı yaygınlaşmıştır. Sulama başta olmak üzere zor ve engebeli tarım arazilerinde işleri kolaylaştırmak amaçlı güneş enerjisi ile çalışan dinamolar ve motorlar yaygınlaşmıştır ve her geçen gün yaygınlaşmaya devam etmektedir.
 • Son yıllarda sokak lambaları arasında kabloların olmadığını fark etmişsinizdir. Şehir yapılandırma, sokak ve cadde gibi yerlerde dış elektrik alma yerine güneş enerjisi kullanılmaktadır. Hem elektrik tasarrufu yapıp hem de kablolu kullanımda çıkan zorlukları ve tehlikenin ortadan kalkmasına neden olmuştur.
 • İnsanoğlunun yeni yerler keşfetme ve tanıma merakı uzaya kadar uzanmıştır. Bunun yanında uzaya gönderilen uzay istasyonlarında panel kanatlar ile Güneş enerjisi kullanılır. Bu kullanım 1956 yılından beridir kullanılırlığını sürdürmektedir.
 • Çoğu evlerde elektrik yoktur ve Güneş enerjisinin faaliyet göstermesiyle dışardan elektrik almak yerine Güneş enerjisi kullanılmaya başlanmıştır. Çeşitli araçlar yardımı ile ortalama bir evin elektriği ihtiyacını karşılayabilecek olan Güneş enerjisi günümüzde yaygınlaşan bir kullanımı vardır.
 • İnsanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için önemli faktörler arasında olan yeme ihtiyacı Güneş enerjisini de bünyesinin içine katmıştır. Yemek yaparken herhangi bir harici elektriğe güç duymadan güneş enerjisi ile çalışan ocaklar insan hayatında önemli bir yer kazanmıştır. Hiçbir elektrik ödemesi yapmadan çalışan bu ocaklar ekonomik olarak da kullanım alanları arasındadır. Piyasada var olan bu ocaklar uygun fiyatlı satılmaktadır.
 • Çeşitli fabrikalarda enerji tasarrufu yapmak için saklama yerlerinde ve soğutma depolarında kullanılan güneş enerjisi, maddi olarak büyük bir kurtarıcı olmaktadır.
 • Son zamanlarda görmüşsünüzdür ki teknolojinin gelişmesiyle havacılık sektöründe gözle görülür değişmeler vardır. Güneş enerjisi ile çalışan uçağın icat edilmesiyle anlıyoruz ki havacılık sektöründe de yararını görebiliyoruz.

Yorum Bırakın