Güneş Elektrik Panelleri Kışın Çalışır Mı?

Yazan vegatechenergy — Kategori Genel — 2 Kasım 2017

02

Kas
2017

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Panelleri

Genel kanıya göre güneşin doğrudan görünmediği havalarda güneş panellerinin işe yaramadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu tam olarak doğru değildir.

Güneş panelleri doğrudan güneş ışığı aldığı zamanlarda özellikle de nem oranının düşük olduğu bölgelerde daha yüksek verimle elektrik üretir.


Ancak bunun yanında bulutlu havalarda ve güneş panelinin az miktarda karla kaplandığı durumlarda da daha düşük bir kapasiteyle de olsa elektrik üretmeye devam ederler. Kar yağışının şiddeti arttığı ve güneş panelinin yüzeyinin karla kaplandığı durumlarda ise güneş panelinin artık ışıkla teması kapandığı için elektrik üretemeyecektir. Bu durumda güneş panellerinin üzerinden karları atarak tekrar elektrik üretir hale getirebilirsiniz. Eğer güneş paneli üzerindeki kar hızlı bir şekilde eriyebiliyorsa o zaman bunu yapmaya da gerek kalmayacaktır. Az miktarda kar yağışı olan durumlarda güneş panelinin yüzeyi karların erimesine yardımcı olacaktır. Ayrıca güneş panelinin eğimine bağlı olarak bazen kar birikmelerinde kendiliğinden kar kütlesi ağırlıkla aşağı kayarak yüzeyin tekrar açılmasını sağlayacaktır.

Kışın güneşli gün sayısı az olsa da karlı günlerde karlı zemin üzerinden yansıyan güneş ışığı ışınım miktarında olumlu etkiye neden olmaktadır. Ayrıca kışın soğuk hava nedeniyle güneş panellerinin serinlemesi de güneş panelinin çalışma verimini arttıracaktır.

Peki kar yağışının güneş paneli sistemine zararı olur mu? Bu sorunun yanıtı ise güneş paneli modülünün yapısına bağlı olmakla birlikte çoğu güneş paneli modülü yeterli kalınlıkta alüminyum çerçeveye ve ısı değişimlerine dayanıklı ön cama sahip olduğundan yağmur ve kar yağışı gibi hava durumlarından etkilenmezler.

 

 

Yorum Bırakın