Ev Elektrik Projesi

Yazan Vegatech Energy Kategori PROJELER

Ev elektrik projeleri evlerimize gelen elektriğin üretim noktasından dağıtım şekline ve en son evimizdeki prize gelmiş haline kadar çizilmiş projelerdir.  Mühendislik çizim programları kullanılarak yapılacak bu çizimlerde uzman bir yardım almanız önemli bir husustur.  Her türlü yapı için kuvvetli akım, zayıf akım, elektrik panosu gibi maddeleri içeren çizimlerdir. Ev elektrik projeleri çizilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar:

  • Proje ölçekleri mimari plana uygun olmalıdır.
  • Kat planları birbirinin aynı olan katlarda tek plan kullanılmalı fakat giriş kat aynı dahi olsa farklı bir plan çıkarılmalıdır.
  • Kuvvetli akım projelerinde priz ve aydınlatmalar için özel ve birbirinden ayrı linyeler çekilmelidir.
  • Priz linyeleri en az 2.5 mm kesitinde bakır telle yapılmalı ve bütün prizler topraklama kablosuna sahip olmalıdır. 
  • Aydınlatma linyeleri ise 1.5mm bakır telle tesis edilmelidir. Aydınlatma linyelerinden en fazla 9 aydınlatma prizden ise en fazla 7 priz çıkmalıdır. 
  • Sigorta kutusu kirişe yerleştirilmeye dikkat edilmelidir.
  • Projeler çizilirken EMO tarafından belirlenen sembollerin kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde farklı semboller kullanıldığında bu belirtilmelidir.
  • Konutlarda salonlar ve mutfak için en az 2 priz konulurken odalar ve banyo için 1 priz konulmalıdır. Barakalar, köy evleri dışarıda tutularak çamaşır makinesi bulaşık makinesi ve müstakil linyeden 3 adet ayrı linye tesis edilmelidir. Müstakil linyeden ayrılan bu cihazların olması gereken güçleri ise; Çamaşır makinesi: 2500W, bulaşık makinesi 2500 W, Fırın/ ocak 2000 W olmalıdır. 

Tüm bu adımlar ve daha fazlası bittikten sonra topraklama hesabı, kolon şemaları tablo ve yükleme cetvelleri gibi detaylar da tek tek hazırlanarak proje tamamlanır. 

Proje ve uygulama malzemeleri markalı ve fiyatlı olarak listelenir ve liste düzenlenir. Malzemeler temin edilerek proje başlamadan önce hazır hale getirilir. 

Bunların yanı sıra müşterinin veya evin özel ihtiyaçları doğrultusunda projeye ek özel çizimler ve istekler uygun olduğu müddetçe eklenebilir.  Proje tamamlandıktan sonra mimar ile bir araya gelinir ve proje hayata geçirilmeye başlanır. 

S.S.S

Ev Elektrik Projesinde Kriterler Nelerdir?

Mimari yapının büyüklüğü, kat sayısı, katların şekil ve ebat olarak farklılık gösterip göstermediği, ihtiyaç duyulacak akımın oranları gibi pek çok ana ve alt kriter göz önünde bulundurularak çizilir.

Ev Elektrik Projesi Çizilirken Güncel Mevzuat ve Standartlara Uyulur mu?

İlgili Bakanlıkların ve standartlarına tam uyum esastır.

Ev Elektrik Projesi Yapılması Zorunlu mudur?

Yasal mevzuatlar ve hayati zorunluluktan dolayı onaylanmış bir elektrik projesi çizilmesi ve hayata geçirilmesi gereklidir.

Kaynakça:

http://blog.aku.edu.tr/mustafasahin/files/2018/10/ELEKTR%C4%B0K-TES%C4%B0SAT-PROJES%C4%B0-%C3%87%C4%B0Z%C4%B0M-KURALLARI.pdf

http://tbmyoelektrik.klu.edu.tr/dosyalar/birimler/tbmyoelektrik/dosyalar/dosya_ve_belgeler/B%C4%B0LG%C4%B0SAYAR%20DESTEKL%C4%B0%20PROJE%20II%20(IV.SUNU%20-%20%C4%B0%C3%87%20TES%C4%B0SAT%20ELEKTR%C4%B0K%20PROJE%20%C3%87%C4%B0Z%C4%B0M%C4%B0).pdf

Yorum Bırakın