AC Güç Sistemlerinde Aşırı Akım Koruması

Yazan vegatechenergy Kategori ELEKTRİK KONTROL, Genel

01

Şub
2019

Aşırı Yükten Oluşan Aşırı Akım

Bir elektrik güç sisteminde aşırı akım, iletkenlik süresi boyunca beklenenden daha büyük bir elektrik akımı bulunduğunda aşırı ısı üretilmesi ve bununla birlikte yangın veya ekipman hasarına yol açılmasına sebep olan durumdur.Aşırı akım çeşitlerini aşırı yük, kısa devre ve toprak hatası olmak üzere 3 ana başlık altında inceleyeceğiz.

Aşırı yük aşırı akımı kendiliğinden belirlenir. Nominal yük akımını aşan herhangi bir akım aşırı yükten kaynaklanır. Örneğin 20 amperlik bir devreye ek olarak bir lamba ilave edilirse yük akımı da artacaktır. Bu da aşırı bir akımı meydana getirir. Bir binanın elektrik enerji dağıtım sisteminde, besleyicisinde veya herhangi bir devresinde aşırı yük koşulları oluşabilir. Aşırı akım, motor mekanik olarak aşırı yüklendiğinde de oluşur. Aynı zamanda motordaki aşırı sürtünme, aşırı sıcaklık veya başka bir mekanik yüklenmeden de kaynaklanabilir.

Kısa Devre Aşırı Akımı

Kısa devre aşırı akımı elektrik devresinin gücünün artışına bağlı olarak artmaktadır. Dolayısıyla gücü yüksek olan sistemlerde önemlidir. Kısa devre aşırı akımı en az iki iletkenin çapraz bağlantı olmasıyla oluşur.

Kaynakça:

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/677622

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/ac-guc-sistemlerinde-asiri-akim-korumasi/22018#ad-image-0

Yorum Bırakın